Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński chce, aby siedziba przyszłej metropolii znajdowała się w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Arkadiusz Chęciński chce, aby siedzibą przyszłej metropolii był Sosnowiec. Wystosował nawet w tej sprawie list, który wysłał do włodarzy miast, które chcą wejść w skład takiej metropolii.

Prezydent Sosnowca ocenił decyzję rządu o przyjęciu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim jako bardzo dobrą i przypomniał, że według rządowych ustaleń, nowa metropolia miałaby powstać w lipcu 2017 roku, a swoją działalność rozpocząć w styczniu 2018 roku.

Arkadiusz Chęciński podkreślił w liście, że związek zrzeszający gminy o łącznej liczbie 2 mln mieszkańców, będzie miał bardzo ważne zadanie, także z perspektywy Sosnowca. Ma m.in. kształtować ład przestrzenny oraz dostosować transport publiczny do warunków panujących w XXI wieku.

– Metropolia ma wiele plusów – dzięki niej, najważniejsze dla mieszkańców usługi, takie jak transport czy rozwój i promocja obszaru, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii. To oznacza, że potrzeby Sosnowca będą równoważne z potrzebami innych miast – zaznaczył.

Arkadiusz Chęciński - fot. PL

Jak napisał, „oficjalną nazwą nowej metropolii ma być Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia”.

– Odchodzimy od nazwy, która dyskryminowała zagłębiowski miasta, a uwidaczniała jedynie miasta leżące na Śląsku. Nasze starania przyniosły więc efekt – powiedział.

Zdaniem włodarza Sosnowca naturalną decyzją jest fakt, że pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego ma zostać prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Nikt nie będzie odbierał Katowicom roli stolicy województwa, o czym świadczy m.in. ilość instytucji centralnych w tym mieście – podkreślił. – Powinniśmy jednak dążyć do realizacji idei deglomeracji administracji publicznej, czyli przeniesienia części instytucji publicznych do innych miast, aby zrównoważyć ich rozwój – dodał.

Prezydent Chęciński zaproponował wszystkim, aby siedziba przyszłej metropolii mieściła się w Sosnowcu.

– Metropolia ma nas łączyć, dlatego wydaje mi się, że powołanie instytucji metropolitalnych w różnych miastach jest dobrym rozwiązaniem. W Katowicach swoje siedziby mają Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki, dlatego zaproponowałem, żeby siedzibę metropolii usytuować w Sosnowcu. To udowodni, że miasta Zagłębia, wbrew stereotypowi, są ważną częścią województwa oraz pokaże naszą dobrą współpracę na linii Śląsk-Zagłębie – wyjaśnia.

Sosnowiec siedzibą metropolii?

Gdzie takowa siedziba mogłaby się znajdować? – Lokalizacja jest częścią wtórną. Mamy kilka ciekawych miejsc, chociażby dawną Szkołę Realną na Żeromskiego czy budynek po szkole na ul. Teatralnej. Każdy z tych obiektów byłby odpowiednim miejscem – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Czy pomysł prezydenta Sosnowca zyska aprobatę u pozostałych włodarzy miast? Tego dowiemy się zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy.