Budowa nowej siedziby komendy policji w Sosnowcu, to jedna z największych inwestycji, jakie prowadzone będą przez komendę wojewódzką w najbliższym czasie. Kompleks ma powstać za cztery lata przy ul. Janowskiego, a koszt inwestycji to prawie 49 mln zł.

W poniedziałek, 28 maja na działce przy ul. Janowskiego odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej komendy policji.

– Ważne aby warunki pracy policjantów były godne ale i zapewniały poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ dzisiaj to, na co oczekują zarówno mieszkańcy Sosnowca, całego Zagłębia, ale i wszyscy obywatele musi zobowiązywać. Zobowiązywać nas polityków do tego, aby w ramach tych możliwości, które dzisiaj posiada budżet państwa, te poczucie bezpieczeństwa i to zobowiązanie do zapewnienia godnych i bezpiecznych miejsc pracy dla polskich policjantów było zapewnione – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który brał udział w uroczystości.

Budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, to jedna z największych inwestycji, jakie prowadzone będą przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach w najbliższym czasie. Kompleks powstanie przy ul. Janowskiego w Sosnowcu i przeznaczony będzie dla 300 funkcjonariuszy.

Wizualizacja nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu - fot. Policja
Wizualizacja nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu – fot. Policja

Nowoczesny, 4-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 8,5 tys. m2, zostanie zbudowany na działce o powierzchni przeszło 16 tys. m2 w 4 lata. Koszt inwestycji to prawie 49 mln zł. Obiekt będzie przeznaczony dla około 280 policjantów i pracowników policji.

Budynek ma być oczywiście dostosowany także dla osób niepełnosprawnych – do czego z pewnością przyczynią się m.in. duża poczekalnia z punktem recepcyjnym i windą oraz przestronne korytarze i pomieszczenia służbowe. Policjanci zyskają funkcjonalne i dobrze wyposażone pomieszczenia, w których będą przyjmować interesantów i uczestników postępowań. Będą też mieli możliwość podnoszenia swojej sprawności fizycznej w sali ćwiczeń, jak też umiejętności strzeleckich na strzelnicy o czterech osiach strzeleckich.

Wizualizacja nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu - fot. Policja
Wizualizacja nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu – fot. Policja

W budynku znajdą się również niezbędne pomieszczenia socjalne i nowoczesne sanitariaty.
Ważnym atrybutem nowej siedziby komendy będzie dobre skomunikowanie i sprzyjające wzajemnej współpracy sąsiedztwo z siedzibą miejscowych prokuratur, których budowa będzie równolegle prowadzona na sąsiedniej działce.

Warto także wspomnieć, że obok komendy zaprojektowano 211 miejsc parkingowych, z czego 143 w części zamkniętej oraz 40 miejsc postojowych na pojazdy służbowe w garażu podziemnym.