Prezydent Sosnowca podpisał zarządzenie w myśl którego miasto oraz podległe mu jednostki i spółki będą dążyły do wyeliminowania ze stosowania jednorazowych opakowań oraz naczyń i sztućców wykonanych z plastiku.

W połowie kwietnia pisaliśmy o planach prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego, który chciał wycofać z urzędu m.in. reklamówki, plastikowe kubki i talerzyki. Plany te ziściły się i pod koniec maja podpisał w tej sprawie stosowne zarządzenie.

Plastik mają zastąpić opakowania wielokrotnego użytku ze szkła, metalu lub materiałów biodegradowalnych. Zarządzenie dotyczy także usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie może być podawany w plastikowych ani styropianowych pojemnikach, tylko w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Rezygnacja z plastiku dotyczy także wykorzystywanych w promocji miasta gadżetów i materiałów, a także docelowo także imprez. – W ramach akcji „Sosnowiec bez plastiku” zostanie przeprowadzony przegląd wszystkich dostawców świadczących usługi na rzecz Urzędu Miasta oraz, w miarę możliwości, wybranie tych, którzy stosują dla swoich produktów inne opakowania niż plastikowe – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. – Dodatkowo rezygnujemy z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek, a także będziemy unikać, a miarę możliwości, wykorzystywania folii do pakowania przesyłek – dodaje.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński – fot. UM Sosnowiec
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński – fot. UM Sosnowiec

Kolejne automaty na butelki

To jednak nie koniec. Miasto rozszerza także sieć automatów, w których można oddać plastikowe butelki. Do pięciu obecnie funkcjonujących po wakacjach dołączą kolejne trzy.

– Tylko w tym roku w do automatów zlokalizowanych w Urzędzie Miejskim, na Stadionie Ludowym, lodowisku oraz Szkole Podstawowej nr 36 i basenie przy ul. Bohaterów Monte Cassino 46a mieszkańcy wrzucili 60 tysięcy butelek. Najwięcej trafiło do automatu mieszczącego się w budynku pływalni na Zagórzu – podkreśla Rafał Łysy.

Nowe maszyny kupione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami będą przyjmować butelki PET i puszki aluminiowe. – Zasada pozostaje taka sama, jak przy poprzednich automatach. Jedna butelka bądź jedna puszka to wsparcie sosnowieckiego sportu kwotą 10 groszy. Zebraną kwotę można przekazać na piłkę nożną, hokej bądź koszykówkę. Lokalizacja nowych automatów jeszcze nie jest znana. Być może zadecyduje o tym konkurs – przykazał Łysy. Za trzy nowe urządzenia miasto zapłaci 127 tysięcy złotych.

Automaty na butelki PET - fot. UM Sosnowiec
Automaty na butelki PET – fot. UM Sosnowiec

Metropolia bez plastiku

Przypomnijmy, że zakaz używania plastiku wprowadzono również urzędzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Niestety tego typu przedmiotów zużywamy znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

– Czasem niewielka zmiana naszych nawyków, w skali globalnej, gdy jest rzetelnie przez wszystkich stosowana, może przynieść niezwykłe efekty – podkreśla Kazimierz Karolczak.