Wszyscy, którzy w najbliższą środę, 19 grudnia, zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską oraz Kolejami Śląskimi. Wszystko przez smog.

KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy wprowadzają w środę, 19 grudnia, bezpłatne przejazdy dla pasażerów, którzy w chwili przejazdu będą ze sobą posiadać dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

– Powodem ogłoszenia bezpłatnych przejazdów jest prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – czytamy w komunikacie opublikowanym przez GZM.

Osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym nie muszą być formalnie jego właścicielem (wpisanym do dowodu rejestracyjnego), aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu. – Uprawnienie to będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach jeżdżących w barwach KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry – wyjaśnia Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej GZM.

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać również w pociągach Kolei Śląskich. – Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane – poinformowała Magdalena Iwańska z Kolei Śląskich.

Dni Smogowe w metropolii

Bezpłatne przejazdy w Dni Smogowe ogłaszane są, gdy normy zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu PM 10) przekroczą wartość alarmowe.

Na obszarze metropolii bezpłatne przejazdy dla kierowców są wprowadzone w sytuacji, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyć przynajmniej jednego z dwóch obszarów wyznaczonych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obejmującego swoim zasięgiem gminy i miasta GZM. Chodzi o obszar centralny oraz rybnicko-pszczyński.

Natomiast w przypadku Kolei Śląskich – gdy normy zanieczyszczeń powietrza zostaną przekroczone przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych przez WIOŚ.