W Sosnowcu otwarto Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To jedyne takie miejsce w województwie śląskim.

Aparat płuco-serce wykonany przez prof. Paliwodę, stół operacyjny prof. Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. Daaba z Piekar Śląskich – to tylko część ekspozycji Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Całą ekspozycję podziwiać można w domu Studenckim nr 2 przy ul. Ostrogórskiej 30. Obiekt od stycznia będzie ogólnodostępny.

Przestrzeń muzeum podzielono na 3 strefy: strefę wejścia, strefę administracji oraz strefę muzeum i ekspozycji, na którą składa się 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne.

Obiekt pozwoli zarówno studentom, jak i mieszkańcom poznać historię medycyny oraz zobaczyć, jak ewaluowała w ostatnich latach. Niegdyś używane sprzęty medyczne – dziś pamiętają już tylko starsze pokolenia lekarzy i pielęgniarek. Utworzenie miejsca, w którym będą eksponowane ma uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem.

– Kiedyś też ratowano zdrowie i życie ludzi, z użyciem prymitywnych z dzisiejszej perspektywy narzędzi. Medycyna idzie naprzód, żyjemy coraz dłużej. Pokazujemy w ten sposób naszym studentom, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy – tłumaczy prof. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu i inicjatorka powstania muzeum.

Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat – kwota została przeznaczona na renowację eksponatów. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.