Z myślą o wspieraniu dziewcząt i kobiet w ubóstwie menstruacyjnym oraz ułatwieniu dostępu do środków higienicznych w sytuacjach awaryjnych w Sosnowcu zamontowano skrzyneczki pomocy menstruacyjnej.

Pomysł na tzw. różowe skrzyneczki przyszedł z Wrocławia. Stoją za nim aktywistki, które chcą walczyć z ubóstwem menstruacyjnym. Akcja rozmieszczania różowych skrzynek na terenie Polski rozpoczęła się pod koniec 2019 roku.

Czym jest punkt pomocy okresowej?

Jest to nieduża metalowa skrzyneczka, w której umieszczone zostały środki higieny osobistej – podpaski, tampony, chusteczki i żele. Skrzyneczki umieszczono w damskich toaletach, tak aby można było z nich dyskretnie skorzystać. Kobiety znajdujące się w lepszej sytuacji finansowej także same mogą wesprzeć akcję i włożyć do skrzyneczki oryginalnie zapakowane produkty higieny osobistej.

skrzynka, toaleta, łazienka, skrzyneczka pomocy, środki higieniczne
Skrzyneczki pomocy – fot. UM Sosnowiec

Według szacunków w Polsce z trudnościami wynikającymi z braku środków na zakup podpasek boryka się około 500 tysięcy kobiet. Są wśród nich osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, kobiety z rodzin przemocowych, a także osoby w kryzysie bezdomności. Brak dostępu do artykułów higienicznych szczególnie mocno uderza w dziewczynki w wieku szkolnym.

skrzynka, toaleta, łazienka, skrzyneczka pomocy, środki higieniczne
Skrzyneczki pomocy – fot. UM Sosnowiec

Gdzie znajdują się skrzyneczki pomocy?

Już teraz można z nich skorzystać w następujących miejscach: w budynku głównym Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy al. Zwycięstwa 20, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. 3 Maja 33, Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Szymanowskiego 5a oraz Kraszewskiego 21, Ośrodku Opiekuńczym dla Bezdomnych przy ul. Piotrkowskiej 19, Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Lenartowicza 73, Grota Roweckiego 2 oraz Wojska Polskiego 86, jak również przy Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym przy ul. 3 Maja 51 (Górka Środulska) oraz w MDK „Kazimierz”.