Przed nami wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące widzów do teatrów. Już po raz ósmy, w naszym województwie odbędzie się Metropolitalna Noc Teatrów. To wyjątkowa okazja, by spędzić w teatrze nie tylko wieczór, ale i noc.

8. Metropolitalna Noc Teatrów przypada w tym roku 30 września. Impreza doczekała się swoich wiernych widzów, którzy tłumnie odwiedzają teatry w ostatnią sobotę września. W tym roku, jak zwykle, będzie w czym wybierać, a jedynym problemem jest to, że nie można być w wielu miejscach jednocześnie.

W czasie tej niezwykłej nocy widzowie mogą dotknąć, w sensie dosłownym, wszystkiego, co dotyczy teatru – kostiumów, rekwizytów, desek scenicznych, mogą także wejść tam, gdzie zwykle nie mają wstępu – za kulisy, do garderób, rekwizytorni, magazynów kostiumów, pracowni krawieckich i wreszcie – na scenę.

Teatry, oprócz spektakli, przygotowują całą gamę atrakcji specjalnych, m.in. warsztaty teatralne, muzyczne, taneczne, wystawy dekoracji, rekwizytów, plakatów, pokazy charakteryzacji, happeningi, koncerty, konkursy.

W tym roku wydarzenie współtworzą: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Opera Śląska, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Korez, Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Mały, Teatr Nowy, Teatr Rozrywki, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Zagłębia oraz gościnnie: Teatr Bez Sceny, Teatr Czarnego Tła, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Żelazny oraz Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Zgodnie z misją Teatru Zagłębia, tej nocy dla widzów przygotowano program wypełniony działaniami edukacyjnymi. Świętowanie rozpocznie się już o godzinie 11:00 od bajki improwizowanej dla dzieci. Bajka improwizowana to spektakl, który nie ma napisanego wcześniej scenariusza. To, co wydarzy się na scenie, będzie podyktowane przez młodego widza. Każdy spektakl jest wyjątkowy i spontaniczny. Zwieńczeniem bajki będzie warsztat impro dla dzieci poprowadzony przez aktorów.

Właściwa teatralna noc będzie miała swój początek o godz. 18, kiedy to widzowie będą mogli udać się na zwiedzanie teatralnych kulis. Uczestnicy będą mogli, zwiedzając na co dzień zamknięte i niedostępne pomieszczenia teatru, obejrzeć alternatywne sceny z dramatu Maksima Gorkiego. Cała trasa będzie skrótem historii konwencji oraz języków teatralnych.

Organizatorzy przewidzieli jednak również przedstawienie – „Na dnie”, które rozpocznie się o godz. 20:00. Jest to opowieść o ludziach z marginesu, rozczarowanych rzeczywistością, walczących o szansę na lepsze życie. Bilety na spektakle można nabyć w cenach promocyjnych, a większość atrakcji specjalnych jest bezpłatna.

Na zakończenie tej niezwykłej nocy, widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których będą mogli, nie tylko dyskutować na temat obejrzanych spektakli, zaznajomić się z historią i teorią teatru współczesnego, lecz przede wszystkim w atmosferze życzliwości z pomocą gier, dyskusji i technik animacyjnych rozwijać narzędzia krytyczne pomocne przy oglądaniu spektakli.

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie również przygotował nocne atrakcje, jednak spektakl przygotowany z tej okazji będzie niespodzianką dla widzów. Wśród atrakcji specjalnych zaplanowano wystawę dedykowaną miastu Będzin oraz postaci Rutki Laskier, a także zajęcia animacyjne w teatrze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Co sądzisz o likwidacji „gabinetów politycznych” w samorządach?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...