5 tysięcy mieszkańców dzielnicy Śródmieście w Będzinie nie może korzystać z bieżącej wody, po tym jak w próbkach wody przeznaczonej do spożycia wykryto bakterie grupy coli.

W sobotę, 1 lipca, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej wydał komunikat ws. nieprzydatności do spożycia ani celów higienicznych wody na Osiedlu Zamkowym oraz w Śródmieściu.

– W związku z przeprowadzonymi badaniami laboratoryjnymi próbek wody informujemy, że woda z sieci wodociągowej na os. Zamkowym woda uległa poprawie i nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Niestety woda w Śródmieściu nadal nie nadaje się do spożycia – informuje Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy będzińskiego magistratu. – Obecnie czekamy na kolejne wyniki badań – dodaje.

Obecnie w Śródmieściu woda nie nadaje się do do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć, można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet.

Ulice objęte tym zakazem to: Sączewskiego, Bema, Potockiego, Rybny Rynek, Małachowskiego, Modrzejowska, Piłsudskiego, Zawale, Joselewicza, 11 Listopada, Krasickiego, Gawlika, Jasna, Plac 3 Maja, Plac Kazimierza Wielkiego, Kościuszki i Moniuszki.

Co jest przyczyną skażenia?

Zaistniała sytuacja jest wynikiem podwyższenia temperatury wody w sieci wodociągowej z uwagi na warunki atmosferyczne. W sieci wodociągowej nie stwierdzono innych przyczyn pogorszenia jakości wody. Na bieżąco prowadzony jest monitoring stanu jakości wody w sieci.

Samorząd zapewnia beczkowozy

Skażenie wody w Będzinie - fot. arch. prywatne
Skażenie wody w Będzinie – fot. arch. prywatne

Woda mieszkańcom dostarczana jest beczkowozami, z których można ją czerpać w godzinach 7-22 w poniższych lokalizacjach:

  • ul. Modrzejowska przy Straży Pożarnej,
  • ul. Modrzejowska – skrzyżowanie z ul. Piłsudskiego,
  • Plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej przy dworcu PKP,
  • ul. Małachowskiego przy Biedronce,
  • Plac 3 Maja,
  • Plac Kazimierza.

– Przypominamy, iż beczkowozy przemieszczają się po wskazanym terenie. Mieszkańcy są informowani o ich przyjeździe sygnałem dźwiękowym – dodaje Kinga Wesołowska-Bodzek.

Ponadto, dla osób zmotoryzowanych przygotowano punkty punkty poboru wody butelkowanej w Śródmieściu. Są one dostępne w Urzędzie Miejskim (całodobowo), siedzibie Straży Miejskiej (całodobowo) oraz na Placu 3 Maja (14.00-20.00).

Kiedy wszystko wróci do normy?

Kiedy woda będzie nadawać się do spożycia? – Po uzyskaniu kolejnych dwóch wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymaganych mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zostanie wydany komunikat o poprawie jakości wody –informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej.

W związku z prowadzonymi nadal badaniami laboratoryjnymi informacja na temat stanu wody w Śródmieściu zostanie przekazana w dniu jutrzejszym, tj. 4 lipca.