Nawet 8 tys. mieszkańców Będzina z zatrutą wodą. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ostrzega przed spożywaniem wody na Osiedlu Zamkowym oraz Śródmieściu.

Nawet 8 tys. mieszkańców Będzina nie powinno korzystać z wody wodociągowych do celów spożywczych ani higienicznych – nawet po przegotowaniu.

Nie pić wody z kranu. Nawet po przegotowaniu

W sobotę, 1 lipca, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej wydał komunikat ws. nieprzydatności do spożycia ani celów higienicznych wody na Osiedlu Zamkowym oraz w Śródmieściu. Woda z kranu tymczasowo nie nadaje się tam do spożycia nawet po przegotowaniu. Z wody będzie można korzystać, gdy sanepid potwierdzi jej mikrobiologiczną jakość.

Woda z kranu tylko do spłukiwania toalet

– Woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców. Woda z kranu nie nadaje się do mycia, woda nadaje się wyłącznie do celów sanitarnych – czytamy w komunikacie.

Samorząd zapewnia beczkowozy

Samorząd zapewnia beczkowozy. Te ulokowano w dziewięciu punktach w mieście. Cztery znajdują się na Osiedlu Zamkowym (przy parkingu na ul. Chrobrego, przy Przedszkolu Miejskim nr 2 na ul. Turniejowej, przy parkingu przy kościele św. Jadwigi Śląskiej na ul. Bursztynowej oraz przy budynku sądu na ul. Królowej Jadwigi). Pięć beczkowozów rozstawionych jest w Śródmieściu (na Placu 3 Maja, przy Straży Pożarnej na ul. Modrzejowskiej, przy dworcu PKP na ul. Małachowskiego, przy parkingu przy Urzędzie Miejskim oraz przy budynku policji na ul. Bema).

Woda z beczkowozów nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Osoby z osłabiona odpornością, rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci muszą jednak zachować szczególną ostrożność.

Gdzie dokładnie jest skażona woda?

Obszar, w którym woda nie nadaje się do spożycia, to ulice: Jasielska, Turniejowa, Rycerska, Krościeńska, Mieszka I, Chrobrego, Grunwaldzka i Piastowska na Osiedlu Zamkowa oraz Sączewskiego, Bema, Potockiego, Rybny Rynek, Małachowskiego, Modrzejowska, Piłsudskiego, Zawale, Joselewicza, 11 Listopada, Krasickiego, Gawlika, Jasna, Plac 3 Maja, Plac Kazimierza Wielkiego, Kościuszki i Moniuszki w Śródmieściu.

Kiedy wszystko wróci do normy?

Kiedy woda będzie nadawać się do spożycia? – Po uzyskaniu kolejnych dwóch wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymaganych mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zostanie wydany komunikat o poprawie jakości wody – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej.

AKTUALIZACJA

W niedzielę, 2 lipca, o godz. 18.00 pojawił się nowy komunikat. Mieszkańcy Osiedla Zamkowego mogą już odetchnąć z ulgą – woda z sieci wodociągowej nadaje się już do spożycia (po przegotowaniu).

– Wodę z kranu można pić tylko po przegotowaniu, a w innym przypadku – jedynie wodę butelkowaną. Do przygotowywania posiłków, mycia zębów, owoców i warzyw, a także ycia naczyń i prac porządkowych wodę można używać wyłącznie po uprzednim przegotowaniu – czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej.

W Śródmieściu niestety woda nadal nie nadaje się do spożycia. – Zaistniała sytuacja jest wynikiem podwyższenia temperatury wody w sieci wodociągowej z uwagi na warunki atmosferyczne. W sieci wodociągowej nie stwierdzono innych przyczyn pogorszenia jakości wody. Na bieżąco prowadzony jest monitoring stanu jakości wody w sieci – informują służby.

Urząd Miasta w Będzinie opublikował także nowe lokalizacje beczkowozów w Śródmieściu. Teraz beczkowozy znajdziemy nową lokalizację beczkowozów w Śródmieściu. Teraz beczkowozy znajdziemy na Placu 3 Maja, przy Straży Pożarnej na ul. Modrzejowskiej, parkingu przy szpitalu na ul. Modrzejowskiej, przy dworcu PKP na ul.Małachowskiego, przy Biedronce na ul. Małachowskiego, parkingu przy Urzędzie Miejskim na ul. 11 Listopada oraz przy budynku policji na ul. Bema.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

 1. No! Wreszcie…
  I jeszcze jedno. Poniższy cytat zawiera, panie redaktorze, (oprócz błędów) – NIEPRAWDĘ.

  „Pięć beczkowozów rozstawione są w Śródmieściu (na Placu 3 Maja, przy
  Straży Pożarnej na ul. Modrzejowskiej, przy dworcu PKP na ul.
  Małachowskiego, przy parkingu przy Urzędzie Miejskim oraz przy budynku
  policji na ul. Bema).”

  Z tych pięciu lokalizacji jest TYLKO przy dworcu PKP.
  Przynajmniej na razie.
  Pracownik MPWiK zapytany pod UM gdzie beczkowóz, mamrotał coś, że już dzwoni…

 2. A ulice jak Czeladzka, Podwale i Zawale? Na tych ulicach woda jest zdatna do uzytku? Te ulice sa scisle przylegle do reszty ulic na ktorych jest zakaz.

 3. Nigdy nie miałam zaufania do kranówki. Oczyszczam wodę w aktywnym kubku harmonyh2o i nawet lepiej smakuje niż taka butelkowana. Jest też zdrowsza, bo ma zmienioną strukturę, więc do gotowania też ją sobie w ten sposób przygotowuję.

  • Nie zmienia struktury mózgu czasami ta woda z czarodziejskiego kubka? Dziw bierze, że ludzie jeszcze wierzą w magiczne kubki.

   • Też byłam na początku zaskoczona, ale na targach poczęstowali mnie tą wodą i smakuje lepiej, więc się przekonałam do niej i teraz tylko taką piję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here