W związku z wydłużonym weekendem sierpniowym, w dniach od 11 do 15 sierpnia br. prowadzone były wzmożone kontrole w ramach akcji „Bezpieczny Weekend”.

Za nami długi weekend sierpniowy. W tym czasie nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci, których głównym celem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.

Wczoraj o godzinie 22.00 zakończyła się prowadzona na terenie naszego województwa akcja „Bezpieczny Weekend”. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów. Niestety nie dla wszystkich kierujących spotkanie z nimi zakończyło się bez konsekwencji.

Policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości.

W trakcie trwania akcji mundurowi zatrzymali 158 kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu. 113 popełniło w tym przypadku przestępstwo, mając ponad pół promila alkoholu w organizmie, a 45 popełniło wykroczenie, mając wynik równy połowie promila lub poniżej tej wartości. Stróże prawa zatrzymali także 145 rowerzystów pod wpływem alkoholu.

Ponadto, w trakcie wydłużonego weekendu doszło do 52 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a 52 zostały ranne. Policjanci odnotowali również 590 kolizji.

Jak wynika z policyjnych statystyk, pomimo regularnie prowadzonych kontroli stanu trzeźwości przez policję oraz wprowadzaniu coraz to surowszych sankcji za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie – nie odstrasza to niektórych od zasiadania za kierownicą „po kieliszku”.