W weekend w dębowym mieście zostanie otwarta ścieżka ekologiczno-dydaktyczna „Bagna w Antoniowie”. Projekt powstał w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

W sobotę, 16 listopada, warto wyjść na spacer w Dąbrowie Górniczej. Tego dnia o godz. 11.00 ostanie otwarta ścieżka ekologiczno-dydaktyczna „Bagna w Antoniowie”. Podczas otwarcia mieszkańcy będą wspólnie z urzędnikami wieszać budki lęgowe dla ptaków.

Nowy projekt ekologiczny powstał w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Obszar ścieżki rozpościera się od terenów użytku ekologicznego „Bagna w Antoniowie” aż do Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 200 „Lipienniki w Dąbrowie Górniczej”.

„Bagna w Antoniowie” w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza
„Bagna w Antoniowie” w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza

Ścieżka ta powstała, by móc zachować i ochronić bardzo cenne formy fauny i flory, np. relikty polodowcowe takie jak rzadkie mchy, które bytują na tych terenach od kilku tysięcy lat. Dzięki projektowi, mieszkańcy miasta i okolic będą mogli się przekonać, jak niezwykłe okazy roślin i zwierząt można spotkać w Dąbrowie Górniczej. Na trasie ścieżki usytuowano punkty przystankowe z tablicami zawierającymi informacje z ciekawostkami na ich temat. Każdy przystanek posiada również ławki, na których spacerowicze mogą odetchnąć i podziwiać walory natury.