15 lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło nową usługę „Twój e-PIT”. Dzięki niej podatnik nie będzie zobowiązany do samodzielnego wypełniania swojego zeznania podatkowego.

W piątek, 15 lutego ruszył system, który pozwala podatnikom sprawdzić swój e-PIT (chodzi o formularze PIT-37 i PIT-38). Na portalu podatkowym została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT.Deklarację przygotuje w imieniu płatnika Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie przesłanych do urzędów skarbowych przez płatników informacji PIT-11 oraz PIT-8C.

Czym jest Twój e-PIT?

Twój e-PIT to usługa wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i bez konieczności ich ponownego podawania przez podatnika. Podniesie to jakość świadczonych usług i obsługi klienta. Podatnik oszczędzi czas i łatwiej rozliczy ulgi, ponieważ nie musi już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi.

– Ponadto podatnicy którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku szybciej otrzymają zwrot nadpłaty podatku – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy – dodaje Teresa Czerwińska, minister finansów.

Co zrobić z przygotowanym przez skarbówkę PIT-em?

Podatnik samodzielnie wybierze czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Przygotowany PIT będzie można: zweryfikować i zaakceptować bez zmian, poprawić lub uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy. Twój e-PIT będzie można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Dostępne na portalu zeznanie będzie zawierało dane, jakie zostały podane w roku ubiegłym (np. dane dotyczące przekazania 1 proc. podatku, czy odliczoną ulgę na dzieci).

Jeżeli podatnik nie wykona żadnego ruchu, ani też nie rozliczy się samodzielnie, przygotowane przez KAS zeznanie z dniem 30 kwietnia 2019 roku uznane zostanie za zaakceptowane i przyjęte przez urząd skarbowy.

e-PIT z problemami

Zainteresowanie podatników nowym systemem okazało się być tak wielkie, że początkowo wystąpiły problemy z dostępem do systemu, z powodu przeciążenia serwera. Z tego powodu resort uruchomił dodatkowe serwery. Obecnie system działa bez zastrzeżeń, jest prosty i intuicyjny.