W poniedziałek, 17 września ruszyła czternasta edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Jej inaugurację stanowić będzie wernisaż części wystawy poplenerowej XX Sosnowieckich Spotkań Artystycznych pod tytułem „Barbarzyńca w ogrodzie”, przygotowanej we współpracy z Pałacem Schoena – Muzeum w Sosnowcu.

Wśród wystawionych w ramach ekspozycji prac, będzie można zobaczyć fotografie takich artystów jak: Joanna Bratko-Lityńska, Jerzy Łakomski, Andrzej Niczewski,Paweł Dusza, Arkadiusz Ławrywianiec, Stanisław Michalski, Jerzy Chrapka, Dariusz Kindler, Beata Mendrek , Damian Mickoś. Wystawa jest pokłosiem pleneru w czeskim Krumlovie. Fotografie w dużej mierze inspirowane są twórczością Zbigniewa Herberta, zwłaszcza tomem esejów, od których wystawa zaczerpnęła tytuł.

Poniedziałkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 17.30 w auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Zaraz po wernisażu, o godz. 18.00, Mediateka zaprasza na monodram poetycki „Życiorys” oparty na poezji Zbigniewa Herberta, przygotowany przez znakomitego aktora telewizyjnego, kinowego i teatralnego, Wojciecha Wysockiego. Wstęp wolny.

Wojciech Wysocki to aktor znany z wielu niezapomnianych ról, między innymi doktora Wezóła w kultowym już serialu „Ranczo” (2006–2016). Jako miłośnik, znawca i propagator poezji, jest on zarówno twórcą, scenarzystą, reżyserem, jak i wykonawcą monodramu, który stanowi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość, utworów autora „Pana Cogito”. W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości poety, „Życiorys” łączy uniwersalne problemy oraz pytania egzystencjalne z drobnymi, alegorycznie wyrażanymi, obserwacjami. Wysockiemu towarzyszyć będzie pianista, aranżer, autor piosenek, lider zespołu muzycznego Piramidy – Piotr Kajetan Matczuk.

Patronat na wydarzeniem objął Tygodni Twoje Zagłębie.