Od 4 do 30 maja mieszkańcy królewskiego miasta będą mogli zgłaszać swoje pomysły i współdecydować o tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu miasta. Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego w Będzinie.

Już wkrótce mieszkańcy Będzina będą mogli zgłaszać swoje pomysły i współdecydować o tym, na co zostanie wydana część pieniędzy z budżetu miasta w 2020 roku. Na sugestie mieszkańców przeznaczona będzie kwota miliona złotych. Zgłaszane projekty nie będą mogły przekraczać 15 proc. wszystkich środków przeznaczonych na ten cel.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego w Będzinie dało mieszkańcom prawo wyboru realizacji przez miasto niedużych inwestycji. Propozycje zadań można składać od 4 do 30 maja 2019 roku na specjalnym formularzu w Urzędzie Miejskim w Będzinie, lub drogą pocztową, lub mailowo na adres budzetobywatelski@um.bedzin.pl.

– Oddając część finansów w ręce mieszkańców, liczymy, że podobnie jak w ubiegłym roku, pojawią się projekty o szerokim spektrum. Budżet obywatelski może być przeznaczony zarówno na realizację projektów inwestycyjnych, jak remont chodnika czy budowa parkingu, ale też na inicjatywy kulturalne – tłumaczy Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Każdy wniosek musi zyskać poparcie minimum 30 osób. Należy do niego dołączyć plany i szkice, kalkulacje kosztów realizacji i rocznego utrzymania oraz inne materiały (np. wizualizacje). – Nawet najbardziej niecodzienny pomysł, pod warunkiem, że poprze go przynajmniej trzydzieści osób oraz, że wniosek będzie odpowiednio przygotowany i uzasadniony – może zostać zrealizowany – dodaje prezydent.

Te z wniosków, które spełnią wymagania formalne i merytoryczne zostaną poddane pod głosowanie, które odbędzie się w październiku. – Zachęcamy mieszkańców do przesyłania swoich propozycji. Do głosowania uprawnieni będą wszyscy będzinianie i to oni zdecydują o realizacji wybranych projektów – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Będzinie.