Gmina Psary przekazała sołtysom, w ramach programu „Rowerem lub na kole”, trzy rowery elektryczne z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach projektu „Rowerem lub na kole” realizowanego w zakresie szerszego programu „Metropolia przyjazna rowerom” GZM rozdała 230 rowerów elektrycznych, które trafiły do wszystkich miast i gmin członkowskich.

– Wszelkie zmiany – również w nawykach mobilności – należy zaczynać od siebie. Trzeba zmienić myślenie o rowerze i promować go jako skuteczny – oraz równorzędny – środek transportu – przekonują przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Kupione przez metropolię rowery posiadają wspomaganie elektryczne, które pozwoli przejechać od 60 do 80 kilometrów na jednym ładowaniu baterii. To wartość względna zależna od konkretnego użytkownika, ukształtowania terenu, siły wiatru czy zaangażowania kolarza, zatem wartości mogą się wahać.

Rowery elektryczne – fot. Gmina Psary

Bateria jest łatwa w użytkowaniu, można ładować ją w rowerze lub uzupełnić poziom energii z pomocą ładowarki wyglądającej jak zwykła ładowarka do laptopa. Pełne ładowanie trwa od 6 do 8 godzin. Rowery wyposażone zostały również w pojemne i wodoodporne sakwy, które nadają się do przewożenia dokumentów, bagażnik oraz zapięcie w formie blokady.

Rowery były dostarczone do gminy Psary przez GZM na początku marca tego roku, niestety pandemia koronawirusa i brak możliwości zorganizowania spotkania uniemożliwiły ich przekazanie. Jednoślady, z opóźnieniem, trafiły w ręce sołtysów i służyć będą w Psarach, Preczowie oraz Sarnowie.