Urzędnicy, strażnicy miejscy i policjanci, w ramach programu „Rowerem lub na kole”, realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, otrzymają elektryczne rowery.

Do metropolii jadą rowery elektryczne. Najpierw ponad 40, a w następnych miesiącach kolejnych prawie 190, czyli łącznie 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, które zostaną przekazane urzędnikom miast i gmin członkowskich, policji i straży miejskiej, w ramach programu „Rowerem lub na kole”, realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

– Chcemy promować zrównoważoną mobilność miejską i pokazywać, że rower to świetny środek transportu do odbywania również podróży służbowych. Zmiany zaczynamy od siebie – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

Wspomaganie elektryczne, które pozwoli przejechać na jednym ładowaniu do 60 km, bagażnik z sakwami oraz zapięcie w formie blokady – to tylko kilka z wymogów, jakie musiały spełnić elektryczne rowery, które niebawem trafią do urzędników i służb mundurowych. Najwięcej pojazdów trafi do Katowic (11 sztuk) oraz Bytomia, Gliwic, Zabrza i Sosnowca (po 10 sztuk). 9 otrzyma Dąbrowa Górnicza, a 8 Będzin. Po 5 rowerów dostanie Czeladź i Sławków, 3 jednoślady powędrują do Siewierza. Wojkowice i Mierzęcice otrzymają po 2 elektryki.

Rower elektryczny - fot. GZM
Rower elektryczny – fot. GZM

– Zrównoważona mobilność miejska to wybór najbardziej efektywnego środka transportu do dystansu, który planujemy pokonać. Rower, zwłaszcza ten ze wspomaganiem elektrycznym, okazuje się bezkonkurencyjny, gdy mówimy o odległościach do 5 km. Dlatego też zmianę nawyków chcemy zacząć od siebie. Naszym celem jest jednak uruchomienie największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich. Do 2022 roku na pilotaż elektrycznego roweru metropolitalnego przeznaczymy ok. 20 mln zł – mówi Karolina Wadowska.

Dostawy zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszych ponad 40 rowerów przyjedzie do metropolii w ciągu 30 dni – po jednym zostaną przekazane do wszystkich miast i gmin członkowskich, a kilka pozostanie do dyspozycji pracowników Urzędu Metropolitalnego. Kolejne jednoślady zostaną dostarczone przez wykonawcę w czwartym kwartale tego roku Łączna wartość wszystkich 230 rowerów to ponad 2,2 mln złotych.