Robert Podoliński został doradcą zarządu Zagłębia Sosnowiec ds. sportowych. Były szkoleniowiec m.in. Podbeskidzia i Cracovii, obecnie ceniony ekspert telewizyjny, będzie doradzał klubowi w sprawach sportowych.

– Zlikwidowaliśmy stanowisko dyrektora sportowego i stąd nowa forma struktury zarządzania pionem sportowym – wyjaśnia Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia Sosnowiec. – Wiele klubów w Polsce pracuje w tej formie, gdzie ciężar decyzyjności przesunięty jest w stronę pierwszego trenera. Po pierwsze źle się dzieje w pierwszym zespole, bo ten nie zdobywa punktów, goli i choć gra momentami naprawdę dobrze, przełożenia na miejsce w tabeli nie ma. Ale to nie jest działanie doraźne, bo żadna akcja ratunkowa Zagłębiu nie jest dziś potrzebna. Nie wpadajmy w panikę. Ostatnie zmiany to, w co wierzę, początek kolejnego etapu rozwoju naszego klubu, który w ciągu 3-5 lat powinien dokonać kolejnego skoku cywilizacyjnego – dodaje.

Znany ekspert telewizyjny

– Jeśli dane nam będzie walczyć w tym czasie o najwyższą klasę rozgrywkową, a taki cel będzie, musimy być na to przygotowani pod każdym względem, by nie powielić błędów z przeszłości. Robert Podoliński to człowiek, który potrafi spojrzeć na piłkę z pozycji zarówno trenera, jak i osoby mającej szerokie spojrzenie na klub i całą dyscyplinę. Współpracujemy kilka lat w obszarze akademii i dziś tę współpracę znacząco rozszerzyliśmy o interes pierwszej drużyny – zapewnia prezes Jaroszewski.

Robert Podoliński doradcą zarządu Zagłębia Sosnowiec ds. sportowych – fot. zaglebie.eu

Robert Podoliński, który podpisał w piątek umowę z Zagłębiem, będzie teraz mocno wspierał pion sportowy sosnowieckiego klubu. – Od 20 lat jestem w zawodzie trenerskim, od juniorów Legii po ekstraklasę, potem funkcja dyrektora sportowego w Varsovii. I to był mój pierwszy kontakt z Zagłębiem, od tamtego czasu zaczęła się nasza współpraca – opowiada Robert Podoliński, który będzie łączył funkcję eksperta piłkarskiego w telewizji publicznej z pracą w Zagłębiu.

Kiedy pierwsze decyzje kadrowej?

Robert Podoliński chce być „pomostem” między sztabem szkoleniowym a zarządem klubu. – Ocenę drużyny na razie zostawiam trenerowi Kazimierzowi Moskalowi. Od niego będzie zależało, co zrobimy zimą. To on będzie tym, który będzie pracował na tym żywym organizmie. Byłem na meczu z ŁKS-em, jeszcze w trakcie pracy trenera Krzysztofa Dębka i były dobre fragmenty gry Zagłębia. Ale teraz mamy nowe rozdanie i na podsumowywanie jest zdecydowanie za wcześnie. Po to jest tutaj trener Kazimierz Moskal, byśmy razem ustalili plan i zastanowimy się, co zmienić zimą i jak zaplanować dalsze ruchy – tłumaczy nowy doradca zarządu ds. sportowych.

45-letni Robert Podoliński pracę jako trener zaczynał w drużynach młodzieżowych Legii Warszawa. Następnie powadził KS Piaseczno, Koronę Góra Kalwaria, Mazura Karczew i Nidę Pińczów. Był też szkoleniowcem Cracovii, Podbeskidzia Bielsko-Biała, Dolcanu Ząbki i w Radomiaku Radom.