Kamienice, remizy OSP, filia biblioteki – to budynki, które zostaną wyremontowane w Zawierciu. Aż 16 obiektów zmieni się nie do poznania, dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.

Miasto otrzyma ponad 6 milionów złotych dofinansowania na termomodernizację budynków. Pieniądze pochodzą m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i jest to unijna dotacja na likwidację niskiej emisji. Chodzi o cztery projekty, a każdy z nich dotyczy termomodernizacji.

– Liczymy, że dzięki pozyskanym środkom uda się przywrócić dawny blask budynkom na terenie miasta – podkreśla Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Które budynki mają zmienić swoje oblicze? Chodzi m.in. o obiekty wielorodzinne przy ul. Zegadłowicza 14, Skłodowskiej 11 oraz Szerokiej 16 (koszt całkowity to ponad 1,4 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie 1, 1 mln zł).

Drugi projekt obejmuje termomodernizację budynków przy ul. Marszałkowskiej 29, 31 i 39 (koszt całkowity ponad 1,3 mln zł a wnioskowane dofinansowanie ponad 817 tys. zł), a kolejny – dotyczy budynków przy ul. Marszałkowskiej 35, 35a i 37 (koszt całkowity to blisko 2 mln zł a wnioskowane dofinansowanie ponad 1,4 mln zł).

Czwarte przedsięwzięcie, na które miasto pozyskało dofinansowanie, to termomodernizacja budynków przy ul. Kijowskiej 8 i 10 oraz Weneckiej 2 (koszt całkowity 1,3 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie 982 tys. zł).

Warto przypomnieć, że Zawiercie otrzyma również dofinansowanie (ok. 2 mln zł) w ramach ZIT-ów na termomodernizację remiz OSP w Blanowicach i Łośnicach, Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Krzywej oraz znajdującej się przy ul. Powstańców Śląskich filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Przyznane dofinansowanie stanowi aż 85 proc. wartości każdej inwestycji. Prace prowadzone na terenie wszystkich 4 obiektów będą polegały m.in. na wymianie okien oraz drzwi zewnętrznych, dociepleniu ścian i dachu, wymianie instalacji centralnego ogrzewania i wymianie instalacji elektrycznej (oprócz budynku Środowiskowego Domu Samopomocy).