We wtorek, 10 sierpnia Komitet Obrony Demokracji organizuje, w całej Polsce, protesty w obronie mediów. Manifestacje odbędą się także w województwie śląskim.

Już w najbliższą środę, Sejm ma kontynuować prace nad złożonym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem nowelizacji ustawy medialnej nazywanym „lex anty-TVN”. Projekt budzi spore kontrowersje, bo wiele osób uważa, że projekt godzi w niezależność stacji TVN, a tym samym ma ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce.

Projekt zakłada, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Takim działaniom sprzeciwia się wielu dziennikarzy, politycy przedstawiciele środowisk prawniczych, różne formacje i stowarzyszenia, m.in. Komitet Obrony Demokracji, który we wtorek, 10 sierpnia o godz. 18:00 w miastach i miasteczkach całej Polski oraz pod Sejmem RP organizuje manifestacje pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”.

– My, obywatele o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, w trosce o przyszłość naszej Ojczyzny – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce – czytamy w oficjalnym komunikacie KOD.

Protesty w kilkudziesięciu miastach w Polsce

Manifestacje w obronie niezależności mediów odbędą się w blisko 80 miastach Polski, w tym w województwie śląskim: Katowicach, Tarnowskich Górach, Gliwicach, Bytomiu, Bielsku-Białej oraz Częstochowie.