W wielu polskich miastach zaplanowano manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów. Wśród nich znalazła się Dąbrowa Górnicza.

W piątek 17 grudnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem LEX TVN, odrzucając tym samym wrześniową uchwałę Senatu w tej sprawie. Nowelizacja została przyjęta i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który ma 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie. Może on ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Za przyjęciem zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zagłosowało 225 posłów Zjednoczonej Prawicy, trzech posłów Kukiz’15 oraz Łukasz Mejza, który jest posłem niezrzeszonym. Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji oraz jeden poseł niezrzeszony, przeciwko głosowali z kolei wszyscy posłowie pozostałych klubów opozycyjnych – łącznie 212 osób.

W Dąbrowie Górniczej odbędzie się manifestacja w obronie wolnych mediów, jak niezależna stacja TVN. Wszystko zacznie się w niedzielę, 19.12 o godzinie 19 na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia. Pełną listę kilkudziesięciu miast biorących udział w akcji można znaleźć na stronie internetowej.