Sosnowiecka prokuratura wyjaśnia okoliczności zdarzenia do którego doszło w poniedziałek przy jednym z miejskich przedszkoli w Sosnowcu. Trzej mężczyźni chcieli zaciągnąć 6-letnią dziewczynkę do samochodu.

W poniedziałek, 3 września w godzinach popołudniowych, przy Przedszkolu Miejskim nr 14 w Sosnowcu doszło do groźnie wyglądającej sytuacji. Do bawiących się na zewnątrz dzieci podeszło troje mężczyzn. Jak wynika z relacji świadków, próbowali oni zaciągnąć 6-latkę do samochodu. Szybka reakcja będących na miejscu nauczycielek im to uniemożliwiła.

Na miejsce wezwana została policja. – Potwierdzam interwencję pod jednym z sosnowieckich przedszkoli. W grę wchodzą skomplikowane relacje rodzinne, sprawę bada sosnowiecka prokuratura – mówi asp. szt. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Skomplikowane sprawy rodzicielskie

Za rzekomym porwaniem 6-latki stoi ojciec dziecka, który wraz z innymi mężczyznami próbował odebrać z rąk opiekunów dziewczynkę, która do tej pory znajdowała się pod opieką matki. – Zdarzenie dotyczyło usiłowania uprowadzenia dziecka i dotyczyło również konfliktu między rodzicami tego dziecka – mówi prokurator Magdalena Ziobro z Prokuratury Rejonowej Sosnowiec Południe. – Na podstawie zebranych materiałów wstępnie zakwalifikowaliśmy to zdarzenie jako naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, zmuszenie funkcjonariusza do odstąpienia od czynności prawnej oraz uprowadzenie małoletniego. Prokurator będzie w tym kierunku rozpatrywał zdarzenie i on zdecyduje czy były, czy nie wyczerpane znamiona przestępstwa– dodaje.

Niestety swoim zachowaniem ojciec dziecka naraził na stres nie tylko swoją córkę, ale także pozostałe dzieci, które były świadkami zajścia. Przedszkolaki były przerażone zajście, wpadły w panikę. – Dzieciom oraz ich opiekunom zapewniamy pomoc psychologiczną, która będzie świadczona w dwóch placówkach – deklaruje Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

O dalszych losach dziecka zdecyduje prokurator. – Oprócz postępowania karnego, prokurator rozważa z wystąpieniem do sądu lub włączenie w trwającą sprawę z wnioskiem o prawne ustanowienie opiekuna dziecka, czyli o to kto z rodziców ma sprawować opiekę nad dziewczynką – dodaje prokurator Ziobro.