Na deskach sosnowickiego Teatru Zagłębia wystawiona zostanie sztuka „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego w reżyserii Szymona Kaczmarka. Jako jeden z siedmiu grzechów głównych, gniew ukaże wszystko co złe z nim związane.

W Gniewie Miłoszewskiego jest zawarte wszystko z dobrego kryminału: wciągająca intryga, żywy język, duszny, mglisty klimat i pełnokrwiste postacie. To jednak nie tylko znakomita powieść gatunkowa – to przede wszystkim kryminał zaangażowany społecznie, z reporterskim zacięciem poruszający trudny temat przemocy domowej.

Miłoszewski zwraca uwagę na toksyczne, patriarchalne wzorce, na problem dziedziczenia przemocy i z wnikliwością reportera przedstawia różne jej wymiary i skutki społeczne: znęcanie fizyczne i psychiczne, samooskarżanie się ofiar, znieczulicę świadków czy obojętność przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

– Od dawna chodziło mi po głowie, żeby napisać dramat, współczesny kryminał. Zastanawiałem się, czy coś tak bardzo gatunkowego ma szansę zaistnieć na scenie. Jak to zwykle bywa, świat realizuje nasze plany i marzenia w przewrotny sposób – ja nic nie napisałem, ale i tak zobaczę adaptację sceniczną „Gniewu”. Jadę na premierę z podwójną ciekawością – autora tekstu i widza, który ma w sobie chęć poznania kryminału jako dzieła scenicznego – mówi Zygmunt Miłoszewski, autor książki „Gniew”.

Fabuła sztuki

Jest to pierwsza teatralna adaptacja ostatniej części bestsellerowej trylogii kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Prokurator Teodor Szacki przenosi się ze swoją nastoletnią córką do Olsztyna. Przeklina zakorkowane ulice, paskudne wilgotne powietrze i monotonię popełnianych w stolicy Warmii zbrodni.

Kiedy zostaje wezwany, żeby dokonać oględzin odkrytego podczas remontu szpitala szkieletu z czasów drugiej wojny światowej, prokurator zaczyna mieć poczucie, że los nie tylko przestał mu sprzyjać, ale wręcz postanowił zanudzić go na śmierć. Szacki nie przypuszcza, że rutynowa z pozoru procedura będzie początkiem najtrudniejszej sprawy w jego karierze. Która zmusi go do podjęcia wyborów ostatecznych i na zawsze zmieni jego życie.

– Miłoszewski umieszcza w tym tekście bombę z opóźnionym zapłonem. Powieść jest mocną analizą tego, w jaki sposób w Polsce radzimy sobie z przemocą – zarówno systemowo, jak i od strony prywatnej, ludzkiej – mówi Szymon Kaczmarek, reżyser spektaklu.

Kampania przeciw przemocy

Tematyka występu jest powiązana z kampanią „Nie słyszę, Nie widzę, Nie mówię. Reaguję”. Tytułowy „Gniew” ma na celu ukazanie z perspektywy trzeciej osoby, jak wygląda wszystko co złe związane z przemocą i jak bardzo jej uczestnicy mogą się czuć bezradni. Kampania zapewnia odpowiednie środki i narzędzia przeciwdziałania, dzięki którym każdy może odnaleźć drogę po pomoc.

Premiera odbędzie się 15 października w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Początek to godzina 19:00.

Przeczytaj koniecznie:

Stop przemocy! Jak prosić i uzyskać pomoc?