Na terenie targowiska na Redenie powstało ponad 20 nowych miejsc do parkowania. Tak kupcy przygotowali się na zmiany, które niesie trwająca modernizacja plant oraz planowana przebudowa alei Poniatowskiego.

Prace na plantach im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego rozpoczęły się pod koniec października. W tym czasie rozebrano stare alejki oraz ułożono podbudowę i obrzeża pod ich nowy przebieg. Efektem modernizacji będą m.in. nowe alejki, chodniki, droga rowerowa w północnej części i stylizowane na parkowe oświetlenie.

– Wzdłuż alei Poniatowskiego – między skrzyżowaniami z ulicami Królowej Jadwigi i Augustynika – powstaną cztery przejścia dla pieszych – zapowiada Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Wytyczenie nowych przejść dla pieszych będzie wiązało się m.in. z tworzeniem bezpiecznych stref wejścia na targowisko. Przy okazji likwidacji ulegnie kilka miejsc do parkowania wzdłuż alei Poniatowskiego. Miejsca parkingowe nie mogą bowiem przylegać bezpośrednio do przejścia, by samochody nie przysłaniały pieszych.

– Kilka miejsc parkingowych wzdłuż Poniatowskiego ubędzie w przyszłości także podczas planowanej przez miasto przebudowy alei. Wtedy powstaną tutaj zatoki dla autobusów, które ułatwią dojazd na targowisko i będą wozić będą mieszkańców do centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. W sumie zakładamy, że wzdłuż alei Poniatowskiego likwidacji ulegnie około 10 miejsc do parkowania – ocenia Damian Rutkowski.

parking
Planty parking – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Stowarzyszenie Kupców Targowych w Dąbrowie Górniczej, które w porozumieniu z miastem przygotowuje się do modernizacji targowiska na Redenie, zareagowało już na zapowiedzi zmian. – Na terenie targowiska – od strony ulicy Twardej – przygotowaliśmy już parking na 23 samochody – mówi Wiesław Majek, prezes stowarzyszenia.

Do końca listopada parking zostanie w pełni oznakowany, a jedno z miejsc wydzielone dla osób z niepełnosprawnościami. W tym czasie na zlecenie miasta przy wyjeździe z nowego parkingu zostanie jeszcze zainstalowane lustro.