W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej powstał nowy oddział diabetologiczny.

Statystyki są przerażające. Szacuje się, że w Polsce żyje około 2,5 miliona osób chorych na cukrzycę. Co gorsza, blisko 500 tysięcy jeszcze o tym nie wie.

Dane te doskonale są znane w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Od 20 maja w placówce, na nowym oddziale diabetologicznym, leczeni są pacjenci z każdym rodzajem cukrzycy. Chorzy otrzymują niezbędną pomoc lekarską oraz dodatkowe wsparcie od edukatorów oraz dietetyków.

– Teraz oddział liczy 10 łóżek, ale w miarę potrzeb ich liczba będzie się zwiększać – podkreśla dr Tomasz Szczepanik, dyrektor do spraw lecznictwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii.

Kto znajdzie pomoc w dąbrowskiej lecznicy? – W nowym oddziale będziemy leczyć nie tylko cukrzycę typu pierwszego czy drugiego. Zajmiemy się także cukrzycą ciążową. Takie pacjentki będą traktowane priorytetowo. Rozpoczniemy także leczenie stopy cukrzycowej. Zapewnimy również pomoc pacjentom z osobistymi pompami insulinowymi – dodaje dr Tomasz Szczepanik.

Cukrzyca dzieli się na dwa typy: pierwszy i drugi. Cukrzyca typu pierwszego charakteryzuje się słabym wydzielaniem insuliny. Kuracja polega na stałym jej podawaniu.

Cukrzyca typu drugiego występuje najczęściej i nazywana jest już chorobą cywilizacyjną. W początkowej fazie organizm wydziela za mało insuliny w stosunku do potrzeb. Następnie jej wydzielanie jeszcze spada. Leczenie polega na redukcji masy ciała, stosowaniu diety, zalecaniu wysiłku fizycznego oraz podawaniu doustnych leków.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here