Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rezygnuje z plastiku. – Czasem niewielka zmiana naszych nawyków może przynieść niezwykle efekty – mówi Kazimierz Karolczak, szef GZM.

Ograniczenie i docelowe zaprzestanie używania plastikowych talerzyków, kubków, sztućców i napojów w plastikowych butelkach, zachęcanie do picia wody z kranu, a także wykorzystywanie do celów promocyjnych gadżetów wykonanych z materiałów, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości będą mogły stać się surowcem wtórnym. To tylko kilka zaleceń, które od 31 maja obowiązują pracowników urzędu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zalecenie ws. realizacji akcji „Metropolia bez plastiku” zostało wydane przez Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu GZM.

– Czasem niewielka zmiana naszych nawyków, w skali globalnej, gdy jest rzetelnie przez wszystkich stosowana, może przynieść niezwykłe efekty – mówi Kazimierza Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii.

Za dużo plastikowych śmieci

– Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Niestety tego typu przedmiotów zużywamy znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych – wyjaśnia Kazimierz Karolczak.

Urząd bez plastiku

Zgodnie z wydanym zaleceniem dotyczącym realizacji akcji „Metropolia bez plastiku”, pracownicy GZM będą stopniowo ograniczać, a docelowo całkowicie eliminować korzystanie z plastikowych i jednorazowych talerzyków, sztućców czy kubeczków. – Jeśli podczas różnego rodzaju wydarzeń, organizowanych przez GZM pojawiają się jednorazowe naczynia, będą musiały być one wykonane z materiałów ekologicznych. Dotyczy to także butelek z wodą i napojami. Metropolia zaprzestania kupowanie tych, które znajdują się w plastikowych i jednorazowych butelkach, będzie również promować i zachęcać do picia wody z kranu – wyjaśnia Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ekologiczne gadżety

Zmiany będą dotyczyć również zamawianych gadżetów. – W działalności promocyjnej docelowo mają być wykorzystywane tylko takie przedmioty, które będą wykonane z materiałów podlegających procesowi recyklingu. Nie będą również opakowywane w foliowe czy lakierowane torebki. Podobnie z przesyłkami pocztowymi – jeśli nie będzie to konieczne, nie będą foliowane – dodaje Kamila Rożnowska.

„Metropolia bez plastiku”

Przypomnijmy, że jako pierwszy o wdrożenie programu „Metropolia bez plastiku” apelował burmistrz Wojkowic. Co Tomasz Szczerba myśli o decyzji Kazimierza Karolczaka? – Myślę, że to sukces nas wszystkich. Dobre pomysły, bez odpowiedniego wsparcia często trafiają do przysłowiowego kosza. Cieszy mnie zrozumienie i podejście pana przewodniczącego, dla mnie jest to motywujące z jednej strony, ale i budujące, bo przecież chodzi o działania na szerokiej skali – w pojedynkę niczego nie osiągniemy – komentuje.

„Metropolia bez plastiku” i wydane zalecania zmian w funkcjonowaniu Urzędu Metropolitalnego to jedno. GZM będzie chciała również promować zdrowy tryb życia oraz prowadzić działania edukacyjne skierowane do mieszkańców.