W czwartek, 17 marca wystąpiła awaria systemów informatycznych (centrów sterowania), w związku z czym występują duże opóźnienia, a część pociągów w ogóle nie wyruszy dzisiaj w trasę.

Awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 kilometrów linii kolejowych w całej Polsce i wystąpiła w 19 lokalnych centrów sterowania. Z podobnym problemem zmagają się również w Czechach, co może oznaczać, że jest to atak hakerski.

– Dziś w czwartek, 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W związku z zaistniałą sytuacją pociągi, które wyruszyły dzisiaj na trasę mogą mieć duże opóźnienia, natomiast część w ogóle dzisiaj nie wyjedzie. Aby ułatwić podróż Zarząd Transportu Metropolitalnego poinformował, iż do odwołania honorowane będą wszystkie bilety kolejowe.

Na podstawie biletu kolejowego można korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM.