Kuratorium Oświaty w Katowicach wszczęło postępowanie wobec nauczycielki jednej ze szkół podstawowych w Sosnowcu. Sprawa dotyczy publikacji przez pracownicę oświaty w internecie antyukraińskich treści. Uprzednio nauczycielka została zawieszona przez dyrekcję, a sprawę władze miasta zgłosiły do prokuratury.

Nauczycielka języka angielskiego, która na co dzień pracowała w jednej z sosnowieckich podstawówek publikowała na stronach internetowych oraz social media antyukraińskie treści.

Była autorką m.in. tekstu pt. „Ukrainofilia podszyta rusofobią największym zagrożeniem dla Polski”, gdzie podważała agresję Rosji wobec Ukrainy po 2014 roku słowami „Czy Ukraina oficjalnie wypowiedziała wojnę Rosji, czy Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie? Wystarczy posłuchać mieszkańców wschodnich republik, którzy od początku bratobójczej wojny wskazują na Kijów, a nie na Moskwę jako atakujących”.

Tuż przed wojną pracownica oświaty wyrażała swoje poglądy m.in. takimi słowami „Ukraińcy byli i są często zaangażowani w przemyt ludzi”. Po ataku Rosji na Ukrainę nauczycielka również nie zaniechała swoich działań zadając pytania Polskim władzom, kiedy sprowadzą Polaków z Kazachstanu oraz czy nie słyszeli o licznych batalionach neonazistów walczących w Ukrainie.

Władze Miasta Sosnowiec zgłosiły sprawę do prokuratury

Sosnowieckie władze zgłosiły sprawę do prokuratury i na chwilę obecną oczekują na wyniki prokuratorskiego postępowania. Zawiadomiony o całej sprawie został również rzecznik dyscyplinarny przy Kuratorium Oświaty w Katowicach, który podjął już stosowne kroki wyjaśniające wobec nauczycielki.