Szkoła podstawowa nr 1 w Porębie od czwartku, 20 stycznia przeszła na nauczanie zdalne. Burmistrz Ryszard Spyra zdecydował o wypłacie dodatków prozdrowotnych.

Porębska podstawówka liczy 388 uczniów. Teraz czeka ich tydzień nauki zdalnej. Placówka od 20 do 28 stycznia będzie zamknięta. Wszystkiemu winne są wykryte przypadki koronawirusa. – Przechodzimy na nauczanie zdalne. Jesteśmy do tego w pełni przygotowani, mamy odpowiednie narzędzia – zapewnia Agnieszka Andrzejewska, dyrektorka porębskiej SP1.

Będzie tylko gorzej

Podobna sytuacja miała miejsce w porębskim przedszkolu. Placówka była zamknięta między 17, a 21 stycznia. Jak twierdzą władze szkoły podstawowej, czy burmistrz Poręby sytuacja będzie się tylko pogarszać.

Czeka nas lockdown, nawet nie decyzją odgórną, on dokona się sam – będzie miał charakter epidemiologiczny. Duża liczna osób może być wyłączona z pracy z powodu izolacji i kwarantann – mówi Ryszard Spyra.

Chcą zachęcić do szczepień

Burmistrz Poręby zdecydował, że będą wypłacane dodatki prozdrowotne pracownikom jednostek podległych gminie, którzy są zaszczepieni. 300 złotych otrzymają ci, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki i mogą to udokumentować. 500 złotych otrzymają pracownicy zaszczepieni trzema.

– Nie możemy czekać, aż nasze miasto nie będzie mogło funkcjonować z powodu braku pracowników, z powodu zachorowań i przebywania na kwarantannie. Musimy zachęcać do jedynej w obecnej chwili możliwości zabezpieczenia siebie i swojego zdrowia przed koronawirusem. Przyświeca nam bardzo ważny cel społeczny – dodaje Spyra.