W Czeladzi trwa gruntowny remont Parku Grabek. Nad zalewem pojawił się już drewniany pomost, po którym będzie można spacerować.

Trwa modernizacja Parku Grabek w Czeladzi. Jak już pisaliśmy wielokrotnie, zakres prac jest bardzo duży – odtworzenie zalewu, remont otaczających go alejek, budowa strumyków i wodnej kaskady oraz oświetlenie całego parku nowymi lampami ledowymi – to tylko niektóre elementy pierwszego etapu inwestycji, która ma być gotowa do końca września.

Remont Parku Grabek w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Remont Parku Grabek w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Niedawno pojawił się dość modny ostatnio element, czyli drewniany pomost, po którym będzie można spacerować tuż nad powierzchnią wody. Drewniana konstrukcja jest bardzo podobna do kładki na jaworznickim zbiorniku Wydra.

– Podest wchodzący wgłąb zalewu na pewno będzie atrakcją tego miejsca, z którego będzie można podglądać życie fauny i flory w wodzie – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Remont Parku Grabek w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Remont Parku Grabek w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Pomysł z pomostem spodobał się mieszkańcom najstarszego miasta Zagłębia Dąbrowskiego. – Ten pomost to strzał w dziesiątkę. Już nie mogę się doczekać zakończenia prac. Park Grabek będzie wspaniałym miejscem – zachwala pani Patrycja, która lubi spacerować po czeladzkim parku.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem otwarcie wyremontowanego Parku Grabek odbędzie się 6 października.

Amfiteatr w Czeladzi - fot. UM Czeladź
Amfiteatr w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Jeszcze w tym roku odnowiona miała zostać widownia amfiteatru. Niedawno jednak burmistrz Szaleniec ogłosił, że najprawdopodobniej realizację obietnicy przesunie na czas po wyborach. Wszystko przez… pieniądze.

Jak się okazało jedyna oferta na remont widowni parkowego amfiteatru wynosiła 3,3 mln zł, czyli ponad 1,3 mln złotych więcej niż zaplanowało miasto. – Trwa cenowe szaleństwo. Firmy remontowo-budowlane widząc, jak samorządowcom zależy teraz na inwestycjach windują ceny do niebotycznych rozmiarów – twierdzi Zbigniew Szaleniec.

Dla porównania, koszt modernizacji Parku Grabek to ponad 5,5 mln zł, z czego 2,26 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.

Trwa remont Parku Grabek (stan z 23 lipca):