Już nie tylko z drogi, ale także z powietrza policjanci obserwują poczynania uczestników ruchu drogowego. Do dyspozycji śląskich policjantów trafił właśnie nowoczesny dron.

Policjanci z będzińskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjantów z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200. Sprzęt ten pozwoli policjantom monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz.

Dzięki użyciu bezzałogowego statku powietrznego mundurowi będą mogli nawet z powietrza ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Policyjny dron czujnym okiem kamery rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej walczyć z osobami, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze.

Policyjny dron - fot. KPP w Będzinie
Policyjny dron – fot. KPP w Będzinie

Dron swoją funkcję pełni, unosząc się wysoko nad obserwowanym terenem i rejestrując popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach czy też wiele innych.

– Informacje o sprawcy takiego wykroczenia następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy – wyjaśniają będzińscy policjanci. – Apelujemy o ostrożną jazdę, rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętaj — nie jesteś sam na drodze – dodają.

Ten specjalistyczny sprzęt pokazał już pierwszego dnia swoje możliwości. Jego kamery zarejestrowały m.in. niebezpieczny manewr kierowcy opla w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Staszica w Będzinie. Jadący prawym pasem jezdni kierujący, widząc zbliżającą się do przejścia dla pieszych kobietę, zwolnił i zatrzymał swój pojazd. Jednak jadący lewym pasem kierowca opla przemknął przez przejście, nawet nie zwalniając. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po otrzymaniu sygnału od operatora kamery, patrol ruchu drogowego zatrzymał pirata drogowego.