Policjanci rozbili pięcioosobowy gang, który wyspecjalizował się w oszustwach przy zawieraniu umów. Decyzją będzińskiego sądu najbliższe trzy miesiące zatrzymani spędzą w areszcie.

Oszuści swoją działalność rozpoczęli od wyłudzeń telefonów komórkowych i usług telekomunikacyjnych na terenie Śląska i Małopolski, by szybko rozszerzyć ją o kredyty na zakup sprzętu elektronicznego i mebli, a nawet umowy leasingowe na samochody.

Szefem pięcioosobowego gangu oszustów był 34-letni mieszkaniec województwa małopolskiego. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on wpadł na pomysł i od samego początku zorganizował całe przestępcze przedsięwzięcie. Do realizacji planu potrzebował zaufanych i zdecydowanych na wszystko wspólników. Amatorów szybkiego, ale bardzo ryzykownego zysku nie brakowało.

34-latek nawiązał współpracę z nieposiadającymi stałego miejsca zamieszkania 46-letnią kobietą i jej 38-letnim partnerem. Do gangu dołączyli też 22-letni katowiczanin i 42-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego. Oszuści rozpoczęli działalność od wyłudzania usług telekomunikacyjnych i telefonów komórkowych na terenie Śląska i Małopolski.

Bardzo szybko zaczęli także wyłudzać pożyczki pod zakup sprzętu komputerowego, RTV i AGD. Nie gardzili też kredytami na zakup mebli czy leasingiem na zakup samochodów. Wyłudzone w ten sposób towary starali się czym prędzej sprzedać, często zawyżając cenę.

Grupa wpadła po tym, jak pewni siebie pojawili się po raz kolejny w będzińskim salonie należącym do popularnej sieci komórkowej. Zatrzymani stanęli przed sądem, który zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Grozi im teraz nawet 8 lat więzienia. Prowadzona przez będzińskich śledczych sprawa jest rozwojowa. Ze względu na jej charakter niewykluczone, że członkowie gangu usłyszą jeszcze dodatkowe zarzuty dotyczące oszustw w innych regionach kraju.