Pod Miejskim Ośrodkiem Kultury w Porębie oraz w centrum miasta pojawiły się niezwykłe serca. W ten sposób miasto zbiera nakrętki, które spełnią ważne marzenia.

Zwykle wyrzucamy je do kosza. Dobrze, jeśli do pojemnika przeznaczonego na plastiki. Wówczas nakrętki – bo o nich mowa – trafiają do recyklingu i dostają nowe życie. Jednak to nie jedyna możliwość, można zrobić z nich jednak jeszcze lepszy pożytek, pomagając przy tym innym.

– Zebrane w odpowiedniej ilości trafiają do firm, które w zamian za nakrętki przekazują fundusze na rzecz osób potrzebujących. Głównie leczenia, rehabilitacji lub sprzętu medycznego, na przykład wózka inwalidzkiego – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie, który zdecydował się wziąć udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek.

W Porębie znajdują się dwa serduszka do tego służące. W każdym z nich zmieści się około 700 litrów plastikowych nakrętek. Jedno serduszko stanęło na placu przy Miejskim Ośrodku Kultury, niedaleko fontanny. Drugie w centrum Poręby, przy sklepie Biedronka.

Warto również dodać, że zbiórka plastikowych nakrętek jest dobrą nauką segregacji śmieci od najmłodszych lat. Do pojemników można wrzucać nakrętki małe i duże, po wodzie i napojach, mleku, przyprawach, a także kosmetykach i środkach czystości.

– Teraz każdy z nas może łatwo i bez wysiłku wspomóc osoby potrzebujące. Nie ma chyba prostszego sposobu na pomaganie – mówi i zachęca do zbierania nakrętek Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Takich pojemników w naszych województwie znajdziemy więcej. Kilka z nich stanęło m.in. na terenie pobliskiego Zawiercia, w Podzamczu, Szczekocinach, Dąbrowie Górniczej czy Będzinie.