29 stycznia 2017 roku o 19.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Kopalni Kultury w Czeladzi. W programie przygotowano m.in. koncert zespołu Feel, występ kabaretowy Jerzego Kryszaka oraz pokaz malującego na piasku artysty Tigrana Vardikyana.

Kopalnia Kultury powstała na Piaskach, w budynku po dawnym klubie Traffic. Nazwa nawiązuje do tradycji tej części miasta, która niegdyś była typową górniczą osadą.

Nowa placówka ma przyciągać bogatą ofertą zajęć artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncertami, pokazami filmowymi, spektaklami oraz wieloma autorskimi przedsięwzięciami. To tu będą odbywały się próby lokalnych zespołów muzycznych, orkiestr dętych, grup tanecznych oraz chórów dzieci i dorosłych.

– Miasto może się pochwalić takimi instytucjami jak Muzeum Saturn, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, czy też Miejska Biblioteka Publiczna. Brakowało nam jednak dotychczas sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia i przestrzeni, w której mogliby rozwijać swe zainteresowania utalentowani artystycznie czeladzianie. Kopalnia Kultury ma zapewnić najwyższą jakość działań kulturalnych i stać się miejscem przyjaznym sztuce – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Kopalnia Kultury w Czeladzi - fot. mat. pras.Kopalnia Kultury w Czeladzi - fot. mat. pras.

Jednym z atutów nowej placówki ma być nowoczesna sala koncertowa.

– Nasz obiekt dysponuje salą koncertową na 260 miejsc, wyposażoną w sprzęt nagłośnieniowy z najwyższej półki, profesjonalnym studiem nagrań, salami przystosowanymi do prowadzenia zajęć plastycznych i tanecznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od lutego ruszają zajęcia teatralne, taneczne i muzyczne, w tym muzykoterapia dla dzieci – przekazał Łukasz Kożuch, kierownik Kopalni Kultury.

Jak zapowiadają przedstawiciele placówki, obiekt będzie tętnił życiem przez cały rok. Trzeba też przyznać, że plany są ambitne.

– W planie mamy również organizację takich imprez jak Walentynki, Dzień Kobiet, Festiwal Dzieci i Młodzieży „Czeladzkie Talenty”, Halloween, czy Mikołajki. Będą też tematyczne projekcje filmowe i oczywiście Barbórka, jak na prawdziwą kopalnię przystało – dodaje Łukasz Kożuch.

PRZECZYTAJ: Kopalnia Kultury w Czeladzi gotowa i czeka na otwarcie

Instytucja będzie również regularnie gościć najmłodszą publiczność.

– W trzecią sobotę każdego miesiąca organizowane będą „Poranki w Kopalni”, czyli spektakle teatralne dla dzieci. Z kolei, w ramach projektu o nazwie „Mała Kopalnia Kultury” będzie się można spotkać z muzykami, plastykami oraz podróżnikami i naukowcami – zapowiada Konrad Bilski, rzecznik prasowy Kopalni Kultury.

Kopalnia Kultury w Czeladzi - fot. mat. pras.Kopalnia Kultury w Czeladzi - fot. mat. pras.

Otwarcie Kopalni Kultury odbędzie się 29 stycznia o godz. 19.00. Na scenie zobaczymy m.in. Jerzego Kryszaka oraz popularny zespół Feel. Ciekawostką jest fakt, że członkiem grupy jest Łukasz Kożuch.

– Zapraszam na uroczyste otwarcie Kopalni Kultury. Jestem przekonany, że miejsce to szybko zaskarbi sobie sympatię mieszkańców Piasków i całego naszego miasta – zachęca Burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Tak zmieniała się Kopalnia Kultury w Czeladzi: