Osoba podająca się w trakcie rozmowy telefonicznej za członka rodziny dokonała oszustwa na szkodę mieszkanki Czeladzi. Policja apeluje o rozwagę.
Nieznany sprawca podając się za syna poszkodowanej, który miał spowodować wypadek, wyłudził 7 tys. złotych oraz złotą biżuterię powodując straty o łącznej wartości 10 tys. złotych na szkodę 67-letniej Henryki K. z Czeladzi. A to nie jedyny przypadek. W jednym z mieszkań przy ulicy Tuwima pojawiła się kobieta oferująca do sprzedaży koc. Wykorzystując łatwowierność i chwilową nieuwagę okradła 85-letnią mieszkankę miasta.
Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za urzędników, akwizytorów, sprzedawców tzw.”domokrążców”, pracowników socjalnych, pracowników banku, gazowni czy wodociągów.
– Pomysły i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne. Ich pomysłowość nie zna granic, a metody dokonywania oszustw są przez nich często modyfikowane. Jednak wspólnym elementem ich działania jest typowanie na przyszłe ofiary osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie. Złodzieje z reguły działają szybko, zdobywając chwilowe zaufanie i odwracając uwagę swoich ofiar. Bardzo często zdarza się właśnie, że chcąc uwiarygodnić swoją wizytę w mieszkaniu powołują się na wykonywanie zawodu urzędnika, sprzedawcę czy akwizytora – informują policjanci.
Policja apeluje, aby nie wpuszczać do domu osób nieznanych i przypadkowo poznanych, starannie zamykać mieszkanie, otwierając drzwi upewnić się kto za nimi stoi, w przypadku osób podających się za pracownika instytucji należy zażądać okazania legitymacji lub identyfikatora, nie przechowywać wartościowych rzeczy w domu, zwłaszcza w widocznym miejscu.
W przypadku podejrzenia o popełnieniu przestępstwa lub wszelkich wątpliwości należy skontaktować się z policją, korzystając z numerów alarmowych: 112 lub 997.