Statuetka Orła, za drugoplanową rolę męską, trafiła w tym roku w ręce Łukasza Simlata, aktora pochodzącego z Sosnowca.

Łukasz Simlat urodził się w 1977 roku w Sosnowcu. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. W 2000 roku ukończył studia w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Po ukończeniu studiów występował gościnnie w kilku teatrach, a od grudnia 2007 jest etatowym aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego. W 2012 roku, dzięki Agnieszce Glińskiej, został członkiem zespołu artystycznego Teatru Studio w Warszawie.

Jego teatralne dokonania artystyczne zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone. Krytycy podkreślają bogactwo środków artystycznych, jakie aktor ten potrafi wydobyć i zastosować w kreowaniu różnych – często zupełnie kontrastowych – postaci.

Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. Jest też zdobywcą kilku nagród. 2 marca do nich dołączył Orzeł za rolę w filmie Boże Ciało (reż. Jan Komasa). Aktor statuetkę otrzymał w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola męska”.

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 19 kategoriach.

Statuetka Orła, Polskiej Nagrody Filmowej, symbolizująca wznoszącego się orła. Autorem projektu i wykonawcą statuetki Orła, Polskiej Nagrody Filmowej, jest Adam Fedorowicz – rzeźbiarz, członek Związku Artystów Plastyków, autor wielu rzeźb kameralnych i plenerowych.