Już po raz kolejny w Sosnowcu odbędzie się akcja pn. „One Billion Rising – Nazywam się Miliard”, podczas której uczestnicy zatańczą i zaprotestują przeciwko przemocy.

Nazywam się Miliard to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają „rządzić” swoim ciałem.

Taniec przeciwko przemocy, w jednym czasie i na całym świecie organizowany jest już od 2011 r. Polska akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard” by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Jak co roku, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety organizuje Akcję One Billion Rising – Taniec przeciw przemocy w Sosnowcu. Tegoroczne wydarzenie będzie już siódmą edycją, w której udział wezmą także uczniowie sosnowieckich szkół średnich.

– W Sosnowcu akcje “One Billion” odbywają się w centrum miasta. Dotychczas udział w nich wzięło ok. 3000 osób – mówi Halina Sobańska, prezes Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Tym razem tematem przewodnim akcji jest „Tylko TAK, oznacza zgodę na sex”. Akcja ma uświadomić kobietom i mężczyznom, że sex bez zgody to gwałt. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 28 lutego na Placu Stulecia (Patelnia) w Sosnowcu, o godz. 12-13.00.