W Dąbrowie Górniczej po raz pierwszy zostanie zorganizowana akcja w ramach ogólnoświatowej kampanii przeciw przemocy wobec kobiet pn. „One Billion Rising/Nazywam się Miliard”.

Nazywam się Miliard to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają „rządzić” swoim ciałem.

Taniec przeciwko przemocy, w jednym czasie i na całym świecie organizowany jest już od 2011 r. Polska akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard” by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Dotychczas w akcji brało udział 60 miast w Polsce (w tym Sosnowiec). 14 lutego po raz pierwszy chętni zatańczą przed Pałacem Kultury Zagłębia o godzinie 16:00. Patronat nad wydarzeniem objął Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Układ można podpatrzeć w internecie.

– Nazywam się Miliard. Miliard za Jedną. Jedna za Miliard jest zaskakującą odpowiedzią na problem przemocy. To zderzenie tańca, uśmiechów i solidarności z problemem smutnym, poważnym i przeżywanym w samotności. Taniec daje siłę. To akcja, którą tworzą ludzie, która w swojej wymowie posługuje się budującymi środkami wyrazu. Przyjdź na próbę lub z skorzystaj lekcji tańca i dołącz do finału – tłumaczy Ewelina Madej, koordynatorka akcji w Dąbrowie Górniczej.

W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje