Arkadiusz Chęciński i Zbigniew Byszewski zrezygnowali z objęcia mandatu radnego. W ich miejsce do nowej Rady Miejskiej wejdą Danuta Gojna-Ucińska oraz Joanna Jończyk. Nowym przewodniczącym rady ma zostać Mateusz Bochenek.

21 października mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego wybrali nowych radnych. Już wtedy wiadomo było, że z mandatu radnego zrezygnuje Arkadiusz Chęciński, który na drugą kadencję został wybranym prezydentem miasta.

Miejsce prezydenta w nowej Radzie Miejskiej zajmie Danuta Gojna-Ucińska, która w okręgu nr 2, jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej, otrzymała 926 głosów.

Z mandatu radnego zrezygnował też Zbigniew Byszewski, który pozostanie wiceprezydentem Sosnowca. Jego miejsce w radzie zajmie Joanna Jończyk, która w okręgu nr 5 otrzymała 425 głosów.

Mateusz Bochenek nie będzie pełnomocnikiem prezydenta

Najpoważniejszym kandydatem na przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu jest 25-letni Mateusz Bochenek, który może liczyć na poparcie Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Sosnowca. Jeżeli tak się stanie, to będzie to najmłodszy przewodniczący w historii sosnowieckiego samorządu.

Po wyborze na przewodniczącego Mateusz Bochenek będzie musiał zrezygnować ze stanowiska pełnomocnika prezydenta ds. dialogu i komunikacji społecznej. Zabrania tego ustawa o samorządzie gminnym.

Przypomnijmy, że październikowe wybory do sosnowieckiej Rady Miejskiej wygrała Koalicja Obywatelska (11 mandatów). 4 mandaty otrzymał komitet Wspólnie dla Sosnowca, co daje Arkadiuszowi Chęcińskiemu większość w 25-osobowej radzie. Skład rady uzupełnia jeszcze pięcioro radnych PiS i pięciu radnych SLD.

Skład Rady Miejskiej w Sosnowcu w kadencji 2018-2023:

Koalicja Obywatelka: Ewa Szota, Bartosz Górski, Danuta Gojna-Ucińska, Michał Zając, Michał Kaźmierczak, Grzegorz Mentel, Wojciech Kulawiak, Wanda Olko, Damian Żurawski, Mateusz Bochenek, Joanna Jończyk.

Wspólnie dla Sosnowca: Paweł Wojtusiak, Kamil Wnuk, Piotr Dudek, Łukasz Krawiec.

Prawo i Sprawiedliwość: Renata Zmarzlińska-Kulik, Grażyna Welon, Piotr Ociepka, Tadeusz Sokołowski, Jacek Dudek.

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Wojciech Nitwinko, Ryszard Łukawski, Michał Wcisło, Łukasz Litewka, Tomasz Niedziela.

Sesja inauguracyjna nowej Rady Miejskiej w Sosnowcu odbędzie się 22 listopada o godz. 11.00.