11 grudnia wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy Kolei Śląskich i PKP Intercity. Ma pojawić się więcej połączeń, więcej pociągów, a ich czasy przejazdów mają być szybsze.

Lepsze połączenia do Bytomia i Tarnowskich Gór, przyspieszony pociąg „studencki” z Cieszyna do Katowic, dodatkowe połączenia z Czechami i więcej pociągów z Katowic do Gliwic – to tylko niektóre z pozytywów w nowym rozkładzie jazdy Kolei Śląskich. Nie zabraknie także zmian dla mieszkańców Zagłębia.

Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać od niedzieli, 11 grudnia. Koleje Śląskie przygotowywały go analizując m.in. możliwości infrastruktury kolejowej, dotychczasowe potoki pasażerskie, sytuację na drogach oraz sugestie samych podróżnych. Jak zapewniają przedstawiciele spółki w nowym rozkładzie jazdy wprowadzono udogodnienia na niemal wszystkich liniach.

Główne zmiany obejmują najpopularniejsze linie: S13 Częstochowa – Lubliniec, S5 Katowice – Bielsko Biała – Żywiec – Zwardoń, S1 Częstochowa – Gliwice oraz S4 Sosnowiec Główny – Tychy Lodowisko.

– Z powodu ograniczonej przepustowości linii S1i S4 oraz konieczności ustępowania pierwszeństwa pociągom dalekobieżnym, trudno jest wprowadzać dodatkowe połączenia na tych relacjach. Niemniej jednak na obydwu trasach wprowadzono pewne zmiany, które powinny ucieszyć mieszkańców miejscowości zlokalizowanych wzdłuż tych linii – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Dwa połączenia z Tychów Lodowiska zostaną wydłużone – jedno do Częstochowy, a drugie do Gliwic, dzięki czemu będzie można przejechać całą trasę bez przesiadki w Katowicach.

W grudniu zmiany dotkną mieszkańców Zagłębia także z sprawą zmian wprowadzanych przez PKP Intercity. Według nowych rozkładów pociągi kategorii EC, IC i EIC będą miały swoje postoje w Dąbrowie Górniczej. Oznacza to, że z dębowego miasta do stolicy będzie się można dostać się w czasie około 2 godzin i 15 minut. Ponadto oznacza to duży komfort jazdy w cenie TLK.