W czwartek, 2 września w Fabryce Pełnej Życia rozpoczyna się czterodniowy Festiwal miejskich innowacji pod nazwą Miastolab, dotyczący współczesności i przyszłości miast.

Festiwal miejskich innowacji odbędzie się od 2 do 5 września w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Jest to to projekt, który połączy w sobie konferencje, cykle debat, kino plenerowe, koncerty, warsztaty, targi i spotkania sąsiedzkie. Założeniem projektu jest wspólne poszukiwanie z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami nowych idei, innowacji i rozwiązań.

Festiwal będzie obejmował nie tylko konferencje i spotkania wybitnych fachowców, ale też pokaże, jak można planować miejską przestrzeń we współpracy z mieszkańcami. W programie przewidziane są ponadto m.in: pokazy filmowe, koncert „Muzyka Miasta” i piknik promujący społeczną aktywność i współpracę.

– Miastolab to będzie przede wszystkim spotkanie z ekspertami, przestrzenią wymiany dyskusji, poszukiwaniem rozwiązań dla Fabryki Pełnej Życia, Dąbrowy Górniczej i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ale Festiwal miejskich innowacji będzie też kolejnym etapem naszego projektu. W Fabryce Pełnej Życia pokazujemy, że ten projekt cały czas realizujemy w oparciu o zasoby lokalnej społeczności i cieszę się z tego, że ludzie z każdym rokiem są coraz bardziej zaangażowani w dyskusję o mieście – mówi Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryki Pełnej Życia.

Zaprojektuj miasto

Projekt Miastolab to będzie kolejne doświadczenie dla mieszkańców i urzędników, głównie tych, którzy chcą rozmawiać o miastach i przestrzeni. – Jeśli dzisiaj ktoś mówi, że w Dąbrowie Górniczej dzieje się dużo innowacyjnych projektów, to ja mówię, że to jeszcze mało, że powinno ich być jeszcze więcej. Chcemy poznawać więcej nowych trendów i dowiedzieć się, jak zostać miastem jeszcze bardziej otwartym na innowacje – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Mecenasem festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. – Cieszę się, że wspólnie podejmujemy tę inicjatywę. Gratuluję tej przestrzeni. Dobrze pokazuje innowacyjne podejście do miasta. Fabryka jest miejsce, gdzie można spędzać wolny czas, ale też dyskutować – podkreśla Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM. – Usłyszałem kiedyś powiedzenie, że miasto ma być jak fajny hotel, do którego chce się wracać, który zna nasze preferencje i oczekiwania. Takie właśnie powinny być nasze miasta – dodaje.

Miejscy innowatorzy

Uroczyste otwarcie konferencji „Miejscy innowatorzy”, jednej z części projektu, nastąpi o godz. 14.15 z udziałem prezydenta Dąbrowy Górniczej, Marcina Bazylaka i wiceprzewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Henryka Borczyka. Ponadto, na uczestników czeka cykl debat i wykładów z twórcami najciekawszych polityk miejskich, progresywnych rozwiązań czy badań poświęconych miastom.

W kolejnych dniach nie zabraknie pokazów filmowych, koncertów – muzyka miasta, instalacji artystycznej służącej mieszkańcom czy pikniku promującego społeczną aktywność i współpracę. Wstęp na wszystkie imprezy podczas festiwalu jest wolny. Więcej informacji o ekspertach i innowatorach oraz o programie konferencji można znaleźć na stronie Fabryki Pełnej Życia.