Już wkrótce na sosnowieckie drogi wyjedzie nowoczesny sprzęt za ponad 2 mln zł. Od teraz prace na ulicach będą przebiegać jeszcze szybciej.

Tak nowoczesnym sprzętem Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu jeszcze nie dysponował. Miasto za 2,3 mln zł kupiło aż 21 urządzeń do remontów dróg i ulic oraz do utrzymania terenów zielonych. Jest to największa w historii inwestycja, jaką może się pochwalić miejska spółka.

– Jest to dla nas wielka chwila. Na zakup nowego sprzętu wydaliśmy dokładnie 2 miliony 300 tysięcy złotych. Jeszcze igdy do tej pory w historii jednostki budżetowej tak wielkiego zakupu sprzętu nie dokonywaliśmy – przyznaje Grzegorz Barczyk, dyrektor MZUK-u w Sosnowcu.

Najdroższym zakupem okazał się nowoczesny remonter drogowy firmy Strassmayr, służący do szybkich i kompleksowych napraw ubytków w drogach mieszanką emulsji asfaltowej i grysu bazaltowego, który kosztował ponad 600 tys. zł.

– Wśród zakupionych jednostek sprzętowych jest również ciągnik rolniczy z osprzętem zimowym. Dzięki tym inwestycjom wchodzimy w najbliższy sezon zimowego utrzymania dróg wzmocnieni o nową maszynę, niezastąpioną zwłaszcza przy utrzymaniu dróg osiedlowych – dodaje dyrektor Barczyk.

To nie koniec inwestycji

To jednak nie koniec inwestycji w sosnowieckiej jednostce komunalnej.

– W przyszłym roku planujemy budowę zaplecza socjalnego dla pracowników działu robót drogowych na terenie bazy MZUK-u. Ponadto będziemy kontynuować inwestycje na terenie schroniska, polegające na adaptacji garaży na potrzeby schroniska. Planowane nakłady wyniosą blisko 1,5 mln. zł – zapewnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.