Dąbrowa Górnicza uzyskała dofinansowanie do przebudowy ponad 2-kilometrowego odcinka ulic Oddziału AK Ordona i Staszica. Dzięki środkom powstanie rondo w rejonie ul. Staszica.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 3 876 726,50 zł to połowa kosztów szacowanej na ponad 7,7 mln zł inwestycji. Pieniądze trafią do miasta w dwóch transzach: 1 291 639 zł w 2022 roku i 2 585 123,50 zł w 2023 roku.

Złożony przez miasto wniosek o dofinansowanie dotyczył powiatowego odcinka o długości 2,2 km między skrzyżowaniem ul. Staszica z ul. Jana Ziemby a skrzyżowaniem ul. Oddziału AK Ordona z ul. Hotelową.

– Najważniejszą częścią inwestycji będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Staszica z łącznicami S1 i DK94 – zapowiada Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych.

Z myślą o kierowcach i rowerzystach

Projekt przewiduje także budowę drogi rowerowej (na całym przebudowywanym odcinku) i chodnika (od skrzyżowania z ul. Świerkową do Ziemby).

Inwestycja w Strzemieszycach Wielkich i na Staszicu rozpocznie się w tym roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończy na przełomie 2022 i 2023 roku.

Miasto dysponuję także dokumentacją projektową na przebudowę gminnego odcinka ul. Staszica (od ul. Ziemby do Wojska Polskiego) i również będziemy zabiegać o dofinansowanie tej inwestycji.

Przebudowa ulicy Augustynika na liście rezerwowej

Wnioskowaliśmy także o 3,7 mln zł dofinansowania do planowanej przebudowy ul. Augustynika. Jak poinformował w środę Śląski Urząd Wojewódzki, wniosek trafił na listę rezerwową.

Projekt przebudowy ul. Augustynika przewiduje m.in. budowę rond na skrzyżowaniach z ulicami Cieplaka i Orzeszkowej, wyniesienie tarczy skrzyżowania przy Wojska Polskiego, a także powstanie ciągu pieszo-rowerowego i nowego chodnika.

Przy okazji prac przy na Augustynika ułożenie nowego wodociągu i kanalizacji planują Dąbrowskie Wodociągi.