Zgodnie z zapowiedziami synoptyków na najbliższe dni przewidywane jest występowanie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Powalone na drogę, chodniki i przejścia drzewa, uszkodzona wiata i samochody, zerwane dachy na budynkach, uszkodzone i zerwane przewody – to tylko niektóre ze skutków wichury, jaka przechodziła nad naszym regionem w czwartek (17 lutego).

Pełne ręce roboty mieli strażacy i służby urzędu związane z zarządzaniem kryzysowym. W piątek wiatr ustał. Niestety to tylko chwilowa przerwa. W nocy z piątku na sobotę znów mocno wiało, a najbliższe dni upłyną pod znakiem dynamicznej i chwilami niebezpiecznej pogody.

W piątek 18 lutego o godzinie 12:08 Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Krakowie wydało ostrzeżenie II stopnia o silnym wietrze. Obowiązuje ono od godz. 23:00 w piątek 18 lutego do godziny 18:00 w sobotę 19 lutego (wg stanu na godzinę wydania ostrzeżenia).

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie II stopnia oznacza, iż „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych”.

CZYTAJ TAKŻE:

Uwaga na silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenie