Na ostatniej sesji dąbrowscy radni przekazali 300 tys. zł dotacji Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych. Za te pieniądze przygotowane zostaną cztery nowe lokale mieszkalne. Gdzie?

W Dąbrowie Górniczej na mieszkanie komunalne czeka się w długiej kolejce, nawet do 10 lat. W ostatnim czasie miasto zapowiedziało budowę trzech nowych bloków komunalnych na terenie po byłym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Gołonogu. Inwestycja ma się rozpocząć w 2018 roku.

Jak się jednak okazuje to nie koniec. Na ostatniej sesji Rady Miasta dąbrowscy radni zdecydowali przekazać MZBM 300 tys. zł. dotacji.

– Pieniądze przekazane zostały na przebudowę budynku gminnego przy ul. Kościuszki 44a. Powstaną tam cztery mieszkania komunalne o powierzchni ok. 40 m2 – informuje Lucyna Stępniewska z biura prasowego UM Dąbrowa Górnicza.

Dokładny zakres prac zostanie określony po wykonaniu projektu technicznego. Czas niezbędny na wykonania remontu adaptacyjnego zostanie określony na podstawie wspomnianego projektu technicznego, który aktualnie znajduje się w fazie realizacji.

Warto wspomnieć, że na lokalne komunalne w Dąbrowie Górniczej chętnych jest ponad 1200 osób. Ratusz przyznaje dwa rodzaje mieszkań, które urzędnicy określają jako lokale socjalne i lokale mieszkalne, czyli komunalne. Te pierwsze mają niższy standard, przewidziane są dla najbiedniejszych. Natomiast drugie dla tych nieco lepiej sytuowanych.

Kto może starać się o tego typu lokale? Podstawowym warunkiem, oprócz spełniania kryterium dochodowego, jest zamieszkiwanie na terenie danej gminy. W Dąbrowie Górniczej lokale komunalne mogą być wynajmowane osobom, których średni miesięczny dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 1.500,00 zł na członka rodziny ubiegającej się o wynajem i 1.800,00 zł w przypadku osoby samotnej.

Natomiast o lokale socjalne mogą się starać osoby, których średni miesięczny dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 750,00 zł na członka rodziny ubiegającej się o wynajem i 1.250,00 zł w przypadku osoby samotnej. Kryteria dochodowe obowiązują od 1 marca tego roku i są zmieniane na podstawie waloryzacji rent i emerytur.

Aby uzyskać wysokie miejsce na tzw. wykazie osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu, dana osoba czy rodzina musi uzyskać jak najwięcej punktów. Te przyznawane są m.in. za brak toalet albo centralnego ogrzewania. Punktowane są również orzeczenia o bezdomności i niepełnosprawności.

fot. Pixabay

Jak spędzisz tegoroczne święta wielkanocne?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...