5 kwietnia spod Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu już po raz trzeci wyruszył sosnowiecki Błękitny Marsz. Ideą marszu organizowanego w formie happeningu jest solidarność z osobami chorymi na autyzm.

III Błękitny Marsz wsparcia dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera przeszedł ulicami Sosnowca pod hasłami: Tak dla różnorodności, tolerancji, otwartości i współpracy. Nie dla rasizmu, wykluczenia i pogardy dla innych.

Uczniowie kilkunastu sosnowieckich szkół wzięli udział w happeningu będącym formą solidaryzowania się z dziećmi autystycznymi i zespołem Apergera. W marszu wzięli udział także uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z Danii, Włoch i Hiszpanii w ramach wymiany międzynarodowej Programu Erasmus+.

Gośćmi honorowymi imprezy byli Izabela Trojanowska – aktorka i piosenkarka, niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznych, znana z wielu kultowych przebojów oraz m.in. z roli Moniki w serialu Klan. Towarzyszył jej Dariusz Rekosz, pisarz i animator kultury, organizator i moderator spotkań wielu gwiazd polskiej telewizji i kina.

Marsz ruszył sprzed budynku Gimnazjum nr 16, a następnie ruszył ulicami miasta. Uczniowie po drodze rozdawali mieszkańcom niebieskie baloniki oraz ulotki zawierające informacje na temat autyzmu.

Marsz zakończył się w Parku Sieleckim mini koncertem Izabeli Trojanowskiej, która wykonała m.in.: piosenkę Idę na skos oszukuję los napisaną przez absolwenta LO im. S.Staszica, Wojciecha Byrskiego.