Za cztery lata przy ul. Aleksandra Janowskiego stanie nowoczesny budynek Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Przed kilkoma dniami poznaliśmy wykonawcę tej inwestycji.

Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego za blisko 49 mln zł w cztery lata wybuduje przy ul. Aleksandra Janowskiego długo wyczekiwaną Komendę Miejską Policji w Sosnowcu.

Budowa nowoczesnej komendy dla sosnowieckiej policji miała się rozpocząć jesienią 2017 roku, jednak Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach unieważniła pierwszy przetarg. Okazało się bowiem, że ponad 34 mln zł, które zamierza wydać na inwestycję policja to za mało – firmy wyceniły swojego usługi na ok. 60 mln zł.

Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań
Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań

W drugim postępowaniu przetargowym zainteresowane firmy obniżyły cenę. Z kolei policja zdecydowała się podnieść kwotę, jaką przeznaczy na budowę obiektu do prawie 49 mln zł.

O ostatecznym wyborze wykonawcy zdecydowała aukcja elektroniczna. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, które z 56 800 000 zł zeszło na 48 920 031,32 zł. W najbliższym czasie powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań
Nowa Komenda Miejska Policji w Sosnowcu – fot. Demiurg Poznań

Nowoczesny budynek sosnowieckiej komendy stanie na podarowanej przez miasto działce przy ulicy Janowskiego. Stanie na niej czterokondygnacyjny budynek o powierzchni około 9 tys. m kw. Budynek zaprojektowała poznańska pracownia Demiurg.

Przed budynkiem powstanie parking dla funkcjonariuszy oraz dla interesantów. Przy komendzie powstanie też specjalny budynek kynologiczny przeznaczony dla psów. Do dyspozycji policjantów będzie także strzelnica, na której będą mogli ćwiczyć.

Obok komendy prokuratura

Przy ul. Janowskiego powstanie też nowa siedziba sosnowieckiej prokuratury. W listopadzie ubiegłego roku wmurowano kamień węgielny pod jej budowę.

Zgodnie z projektem, nowa siedziba położona na 0,9 ha działce, będzie miał 3 kondygnacje i 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W planach jest także stworzenie parkingu dla 70 samochodów. Całkowity koszt tej inwestycji to 26 mln zł.

– Ma to być budynek nowoczesny, schludny, energooszczędny, elegancki, wzniosły, który będzie ujmował swoim kształtem i będzie wkomponowany w otoczenie. Ma on spełniać wszelkie standardy, posiadać najnowszą technologię ułatwiającą obsługę interesantów i być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i to zarówno dla osób zainteresowanych przyjściem do prokuratury, oczekujących na pomoc prokuratora, jak i pracowników – podkreśla Piotr Wolny, Prokurator Okręgowy w Katowicach.