23 października w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbędzie się debata „Co to jest normalny teatr?”. Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym do spektaklu „Wojna światów”, którego premiera odbędzie się w listopadzie.

W poniedziałek, 23 października, w Teatrze Zagłębie w Sosnowcu odbędzie się debata w ramach cyklu „Teatr jest spotkaniem”. Uczestnicy dyskusji postarają się odpowiedzieć na pytanie czym jest normalny teatr.

Teatr Zagłębia startuje  nowym sezonem. Jakie czekają nas premiery?

Kategoria normalnego teatru pojawia się coraz częściej w mediach oraz wypowiedziach polityków, artystów, widzów i ekspertów. Jest on przeciwstawiany kontrowersyjnym spektaklom, działalności zaangażowanych politycznie twórców. Normalny teatr trudno jest jednak zdefiniować.

– Z kontekstu możemy wnioskować, że charakteryzuje się on wysokim poziomem artystycznym, promuje powszechnie uznane wartości, wzbudza śmiech prześwietnymi żartami. A co za tym idzie – utwierdza zastany porządek świata, a nie go podważa. W czasie naszej dyskusji ruszymy w poszukiwanie normalnego teatru, zastanowimy się, co stoi za tym pojęciem, komu jest potrzebne i jakie obietnice za sobą niesie. – mówi Katarzyna Niedurny, moderatorka dyskusji, zajmująca się w Teatrze Zagłębia edukacją teatralną.

Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym do spektaklu „Wojna światów” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, opartym na jednej z najbardziej znanych książek sci-fi. Reżyserka przedstawia moment, w którym to, co normalne: nasza codzienność, przyjęty porządek społeczny i hierarchia zostaje zburzone przez niespodziewane wydarzenie – najazd Marsjan. Premiera spektaklu – 4 listopada.

Teatr Zagłębia stawia na edukację. Zatrudnili edukatorkę teatralną

W debacie wezmą udział: teatrolożka i producentka wydarzeń artystycznych Marta Bryś, krytyk teatralny Witold Mrozek, reżyserka Weronika Szczawińska oraz Aneta Groszyńska, kierownik artystyczna Teatru Zagłębia. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Niedurny.

Debata odbywa się w ramach cyklu „Teatr jest spotkaniem”. Wstęp – 1 zł.

Fot. Maciej Stobierski