W najbliższą sobotę, 23 września, Teatr Zagłębia inauguruje sezon 2017/2018. Tego dnia odbędzie się całodniowy piknik w plenerze.

Miłośnicy zagłębiowskiego teatru z niecierpliwością oczekują startu nowego sezonu. Co tym razem przygotował Teatr Zagłębia?

Nowe twarze

Z sosnowieckim teatrem pożegnało się dwóch lubianych artystów. Dołączyły też nowe osoby – Natasza Aleksandrowitch, która ostatnio związana była z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Łukasz Stawarczyk, którego można było zobaczyć na deskach teatrów w Bydgoszczy, Warszawie, Kaliszu, Krakowie i Wrocławiu.

– Odeszła od nas Edyta Ostojak i Sebastian Węgrzyn, którzy razem z Dorotą Ignatjew dołączyli do Teatru w Lublinie. W ich miejsce zaprosiliśmy dwójkę wspaniałych młodych aktorów – Nataszę Aleksandrowitch i Łukasza Stawarczyka. Nową osobą w zespole jest także edukatorka Katarzyna Nadurny – mówi nam Aneta Groszyńska, kierownik artystyczna Teatru Zagłębia.

Nowy sezon w Teatrze Zagłębia - fot. MZ
Nowy sezon w Teatrze Zagłębia – fot. MZ

Co nowego?

Nowy sezon w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbywać się będzie pod hasłem „Bliskie spotkania”, co jest nawiązaniem do filmu Stevena Spielberga „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”.

– Chcemy wspólnie z widzami zastanowić się, czego i dlaczego się boimy. Obcy dziś przybiera postać uchodźcy, człowieka o odmiennych poglądach, a lęk przed nieznanym jest kluczowym narzędziem manipulacji społecznościami – mówi Aneta Groszyńska.

W planach na ten sezon są m.in. takie sztuki jak „Wojna światów” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, „Wróg – instrukcja obsługi” w realizacji Justyny Sobczyk czy „Duchologia polska” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, która będzie powstawać we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Nowy sezon w Teatrze Zagłębia - fot. MZ
Nowy sezon w Teatrze Zagłębia – fot. MZ

Będą edukować

Każdej premierze na sosnowieckiej scenie towarzyszyć będzie cykl spotkań edukacyjnych. Odpowiedzialna za nie będzie nowa osoba w zespole.

– Dzięki naszym spotkaniom będziemy mogli sprawniej poruszać się w świecie przedstawień. Edukacja teatralna daje wiedzę i umiejętności, które pozwalają poszerzyć nasz sposób odbioru spektaklu i wykorzystać teatr do lepszego poznania siebie i świata – wyjaśnia Katarzyna Nadurny.

Teatr Zagłębia na Festiwalu Malta

Sosnowiecki teatr sezon zakończy na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych, czyli na Festiwalu Malta w Poznaniu. – Jesteśmy koproducentem przedstawienia „Mesjaszy” w reż. Gyorgy’ego Spira, które będzie miało premierę na festiwalu – dodaje Aneta Groszyńska, która wyreżyseruje spektakl.

Nowy sezon w Teatrze Zagłębia - fot. MZ
Nowy sezon w Teatrze Zagłębia – fot. MZ

Piknik na inaugurację

Wielka inauguracja nowego sezonu już w sobotę, 23 września. Tego dnia w ogrodzie sąsiedzkim przy Teatrze Zagłębia odbędzie się całodniowy piknik z aktorami.

– Dla wszystkich chętnych będzie przygotowana przymierzalnia teatralnych kostiumów i stanowisko charakteryzatora. Będą też warsztaty aktorskie dla dorosłych i próba otwarta do spektaklu „Wojna światów” , czyli pierwszej premiery nowego sezonu. Próbę otwartą poprowadzi reżyser Weronika Szczawińska – zachęca kierownik artystyczna.

Uczestnicy pikniki poznają też tytuły pozostałych premier i aktorów, którzy zagrają swoje najlepsze monologi i sceny. – W przypadku niesprzyjającej pogody piknik zostanie przeniesiony do środka – dodaje Ewa Koralewska, rzeczniczka prasowa Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here