Nie żyje Zbigniew Studencki, założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Miejskiego w Sosnowcu.

W niedzielę w południe dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Zbigniew Studencki, pierwszy dyrektor Muzeum Miejskiego w Sosnowcu. O jego śmierci poinformowali pracownicy placówki, którą prowadził przez 30 lat.

Zbigniew Studencki z sosnowieckim muzeum związany był od samego początku. Z wykształcenia był historykiem, pełnił też funkcję starszego kustosza muzeum.

Był bardzo oddany swojej pracy, której poświęcał znaczną część swojego życia. Zbigniew Studencki był znawcą i popularyzatorem regionu, a także autorem i współautorem wielu publikacji naukowych i artykułów. Przez lata był też redaktorem naczelnym „Rocznika Sosnowieckiego”.

Zbigniew Studencki był Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz odznaczony m.in. Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

W kwietniu 2015 roku Zbigniew Studencki ze względów zdrowotnych zrezygnował z funkcji dyrektora muzeum. Zastąpił go ówczesny naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Paweł Dusza. Dawny dyrektor pozostał jednak pracownikiem placówki. Pracował do emerytury, na którą odszedł dopiero dwa miesiące temu.

CZYTAJ: Muzeum w Sosnowcu architektoniczną perełką naszego regionu

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego piszecie że Z. Studencki w kwietniu 2015 roku, sam zrezygnował ze stanowiska ze względu na zły stan zdrowia. Przecież to nieprawda. Został do tego zmuszony przez władze. Teraz wszyscy piszą wyrazy współczucia, nawet osoby które go zniszczyły. Ot taka sosnowiecka specyfika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here