– Apeluję do sumień i zdrowego rozsądku naszych mieszkańców, abyśmy nie truli sami siebie paląc śmieciami czy nawet dopuszczonym do sprzedaży, ale także bardzo szkodliwy miałem lub mułem węglowy – wzywa z bilbordów burmistrz Czeladzi.

Wdychamy truciznę. Smog, bo o nim mowa, powoduje udary mózgu, niewydolność serca, astmę i raka płuc. Problem, który przez lata był traktowany po macoszemu, coraz trudniej bagatelizować ponieważ coraz ciężej się nam oddycha.

Kampania antysmogowa Czeladź - fot. MŁ

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie, dopuszczalne normy pyłu zawieszonego PM10 były dramatycznie przekraczane. Aktywiści skupieni w Alarmach Smogowych, a także urzędnicy apelują żeby nie palić w piecach śmieciami – ponieważ dymem z pieca zabijasz.
Apeluje także Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. W mieście pojawiły się bilbordy z hasłem „Nie truj! Daj odetchnąć!”.

– Rozpoczęliśmy kampanię antysmogową. Ta zima pokazała nam jak wielkim problemem dla wielu miast, także dla nas, jest smog. Mimo że nasza gmina na tle innych miast zagłębiowskich proporcjonalnie wydaje najwięcej środków na zmianę systemów ogrzewania i mimo że nasza straż miejska ukarała mandatami proporcjonalnie najwięcej mieszkańców łamiących w tym zakresie prawo, jakość naszego powietrza w niektóre dni była fatalna – poinformował Szaleniec.

– Niestety ani nasze działania, ani zmiany ustawowe zapowiadane przez rząd nie zmienią sytuacji szybko. Najszybciej możemy pomóc sobie sami. Dlatego apeluję do sumień i zdrowego rozsądku naszych mieszkańców, abyśmy nie truli sami siebie paląc śmieci czy nawet dopuszczony do sprzedaży, ale także bardzo szkodliwy miał czy muł węglowy – dodaje burmistrz.

O tym jak w rzeczywistości samorządy walczą ze smogiem przeczytacie TUTAJ.

Jak oceniasz reformę oświaty i związane z nią konsekwencje?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...